Poprawiamy pomiar GPS wcześniej pomierzonego punktu

Pomiary GPS mają to do siebie, iż wynik nie zawsze będzie gwarantowany – w końcu jest wiele parametrów, jakie mogą wpływać na precyzję pomiaru. W trakcie pomiarów może zajść sytuacja, w której pierwotnie zmierzony punkt będziemy chcieli „poprawić” (czyli zmierzyć ponownie).
Inna sytuacja wymagająca pomiaru istniejącego punktu to szkicowanie, w którym najpierw ręcznie („na oko”) wstawiamy punkt i zakreślamy geometrię, a następnie wykonujemy pomiar – i chcielibyśmy, aby punkt ze szkicu został zaktualizowany w trakcie pomiaru.

Jak tego zatem dokonać?

Powtórny pomiar GPS istniejącego punktu

Aby dokonać pomiaru GPS istniejącego punktu przechodzimy do trybu pomiaru GPS, wciskając ikonę Pomiar GPS (w tym momencie zakładamy, że moduł GPS jest już włączony i aktywny).

Zaznaczamy również punkt, jaki chcielibyśmy zmienić – w trybie edycji (czyli wciskamy przycisk Edycja po prawej stronie i klikamy w punkt, ewentualnie szukamy go przy pomocy opcji Szukaj – po wyszukaniu również będzie zaznaczony).

W trybie zaznaczania dostępne będą przyciski do zmiany numeru, współrzędnych, wśród nich będzie przycisk Więcej, który klikamy. Po pojawieniu się menu z opcjami wybieramy opcję Pomierz poprzez GPS (ew. Pomierz poprzez GPS#2, jeśli chcemy wykorzystać do tego moduł alternatywny, czyli GPS nr 2).

Jeśli pomiar jest możliwy (spełnia warunki filtra), zostanie dokonany, a współrzędna zostanie zmieniona. Oczywiście wszelkie parametry z pomiaru GPS w postaci kluczy i atrybutów również zostaną przypisane do punktu i zastąpią stare parametry z poprzedniego pomiaru.

Uwaga! Jeśli w podany sposób zmierzyliśmy punkt, które współrzędne są blokowane np. przez zadania lub offsety (np. mamy wcięcie liniowe, które wyznacza ten punkt), zmiana współrzędnych przez GPS nie będzie zrealizowana w sposób jaki oczekujemy. Podanym sposobem najlepiej jest mierzyć punkty, które są bazą (podstawą) do innych obliczeń offsetowych.

Do czego można wykorzystać tę funkcję?

Funkcja może być wykorzystana do następujących działań:

  • do korekty istniejącego pomiaru – jeśli mamy wątpliwości czy wcześniej wykonany pomiar był poprawny możemy dodać nowy punkt, lub też wygodniej – zmienić istniejący – zastąpić go nowym, lepszym pomiarem
  • do realizowania pomiaru GPS na istniejącym cyfrowym szkicu polowym – wygodniej jest bowiem najpierw wykonać szkic polowy (tak jak robiło się to dawniej, gdy szkic był wykonywany ołówkiem) i opisać go „hurtem”, a dopiero potem uzupełniać go dokonanymi pomiarami. Optymalizujmy sobie pracę! Pomiar z opisywaniem może wymagać większej ilości przełączania się pomiędzy trybami pomiaru i opisywania – a tutaj najpierw poświęcamy czas na jeden typ czynności, a potem na drugi
  • do aktualizacji istniejącej mapy (np. pozyskanej z mniejszą dokładnością, której szczegóły sytuacyjne chcemy pomierzyć dokładniej)

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *