Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Niniejsza sekcja to tzw. FAQ – czyli Frequently Asked Questions (pol. najczęściej zadawane pytania). Będą znajdowały się tutaj pytania i odpowiedzi do istotniejszych kwestii związanych z programem.

01. Ogólne

Mam telefon z mobilnym Windowsem – czy PowerGPS tu ruszy?

W zakresie Windowsa PowerGPS ruszy jedynie na zwykłym Windowsie (może to być wersja XP, Vista, 7 lub 8). Nie ma natomiast wersji na: Windows Mobile – starszą wersję systemu, spotykaną często w kontrolerach geodezyjnych oraz Windows Phone – spotykaną w telefonach z systemem Windows. Obecnie koncentrujemy się na wersji Android, bo wierzymy, że w zakresie mobilnym to połączenie da najwięcej korzyści użytkownikom. W najbliższej przyszłości (co najmniej rok) przewidujemy wydania na inne wersje Windowsa (Mobile lub Phone) ale to w dużej mierze zależy od zainteresowania użytkowników/nabywców takimi wersjami.

Czy PowerGPS uruchomi się na iPhone lub iPadzie?

Nie. Obecnie koncentrujemy się na wersji Android, która daje użytkownikom lepsze możliwości (m.in. wsparcie sprzętów ze starszą wersją Bluetooth) i mniej ograniczeń. W najbliższej przyszłości (co najmniej rok) nie przewidujemy wersji na urządzenia Apple.

Czy PowerGPS uruchomi się na moim tablecie Surface?

Jeśli tablet wspiera zwykłego Windows, to jak najbardziej powinien się uruchomić, aczkolwiek gesty (obsługa np. dwóch palców jednocześnie) nie jest wspierana w wersji Windowsowej. Obecnie nie ma również dedykowanej wersji na tablety z Windowsem – koncentrujemy się bowiem na wersji Android. Wersja Windows (tzw. PC-towa) ma służyć do wstępnego opracowania danych (np. pozyskania zobrazować, ew. konwersji plików, podglądu pomiaru wykonanego w terenie..itd). W zakresie Windowsa nie ma też wsparcia np. dla wbudowanego aparatu czy dyktafonu (jak to ma miejsce w wersji Androidowej).

Jaka wersja Androida jest wymagana do uruchomienia?

Najlepiej system Android 4.0 lub wyższy, jednakże ostatnio wdrożone zostało dopracowanie, umożliwiające uruchamianie programu na systemach oznaczonych jako 3.2 i wyższych.

02. Import i eksport punktów i map

Czy mogę wczytać DXF i użyć go do lokalizacji?

Oczywiście – PowerGPS wspiera w zakresie podstawowym format Autocada (DXF), w zakresie importu jak i też eksportu, tak więc możesz wczytać DXF jako referencję (gdy nie wykorzystujesz go aktywnie lub nie musisz modyfikować), można też wczytać go jako normalny pomiar (z opcją modyfikacji), a później wyeksportować. Wczytany DXF możesz umieścić w wybranym układzie współrzędnych, tak więc nie powinno być problemu z nawigacją w terenie.

03. Obsługiwane usług zobrazowań

Czy PowerGPS wspiera mapy rastrowe OpenStreetMap?

Tak, aplikacja posiada listę różnych usług TMS, wśród których jest OpenStreetMap, który można wybrać jako podkład mapy. Podkład może być użyty również w trybie offline (gdy nie można ściągać nowych kafelków mapy z sieci).

Czy mogę podładować mapę z Geoportalu?

Tak, aplikacja posiada listę różnych usług geoportali i można wybrać jedną z nich jako podkład. Podkład może być użyty również w trybie offline (gdy nie można ściągać nowych kafelków mapy z sieci).

04. Obsługiwany sprzęt

Nie mam dalmierza z funkcją Bluetooth, czy mogę robić offsety?

Tak, możesz. Pomiary offsetowe polegają na aktywnym wykorzystaniu urządzenia mierzącego odległość (dalmierza, tachimetru), ale PowerGPS nie wymaga od Ciebie, aby dalmierz komunikował się z aplikacją. Program oferuje bowiem wygodną w obsłudze klawiaturę ekranową (nie jest to domyślna Androidowa klawiatura), umożliwiającą wprowadzenie ręczne wartości. Oczywiście zalecamy dalmierz z funkcją Bluetooth bo eliminuje to ew. pomyłki przy wprowadzaniu wartości i przyspiesza znacznie pomiar.

PowerGPS nie obsługuje mojego RTK, co robić?

Przede wszystkim – dać znam znać, abyśmy wiedzieli jak zaplanować wdrożenie obsługi w PowerGPS. Pełna lista obecnie wspieranych urządzeń jest dostępna na tej stronie. Jeśli Twoje urządzenie nie jest kompatybilne z protokołami stosowanymi we wspieranych przez PowerGPS urządzeniach – nie martw się, możliwe, że uda się w miarę szybko dostosować aplikację do nowego typu odbiornika. Szczegóły w zakresie dostosowania są konsultowane indywidualnie, zasada jest prosta – priorytet mają te dostosowania, które są pożądane przez większą część użytkowników.

05. Funkcjonalności

Mam małą działkę, chcę precyzyjnie określić jej wielkość. Co robić?

Wykorzystać PowerGPS, który oferuje możliwość pomiaru powierzchni dalmierzem! W przypadku małych działek – jeśli nie posiadasz precyzyjnego odbiornika GPS – zwykły, wbudowany w Androida może dać zbyt małą dokładność. Tutaj przydaje się dalmierz laserowy, który oferuje zwykle milimetrowe dokładności odczytu, wystarczające do precyzyjnego określenia powierzchni. Aby to zrobić najpierw załóż odpowiednią konstrukcję pomiarową, wedle której dokonasz pomiaru powierzchni. Sprawdź na tej stronie jak to zrobić.

06. Rozwiązywanie problemów

Podłączam smartfon do komputera i nie widzę projektów! Co robić?

Spróbuj zrestartować telefon – być może nie odświeżył systemu plików – i ponownie podłącz do komputera.

Jeśli chcesz wygodniej przenosić pliki (z użyciem przeglądarki) – załóż konto i korzystaj z RTK24.net!