Dość często dostajemy maile z pytaniem – jaki wybrać kontroler? Który jest polecany, który będzie lepszy? Co jest bardziej opłacalne? Ile będzie trzymać na baterii? Pytań czasem jest więcej, czasem mniej, ale wszystkie zmierzają do tego samego – na jakiego Androida się zdecydować?
Duży wybór – trudny wybór
Paradoksalnie w przypadku, gdy mamy do wyboru wiele różnych urządzeń wybór powinien wydawać się łatwiejszy – w grupie większej ilości urządzeń idzie przecież szybciej znaleźć to, czego potrzebujemy!
Jednakże praktyka bywa inna – mając większą ilość sprzętu do porównania, nagle odzywa się w nas potrzeba dobrania optymalnego sprzętu (także pod względem ceny i opinii) – i nagle prosta sprawa wcale nie jest taka prosta.
Oczywiście to na co zwracać uwagę już na blogu znajdziecie – we wpisie zatytułowanym „Zrób to sam, czyli wybierz sobie Androidowy kontroler„. Oprócz tego na stronie pobierania PowerGPS znajdziecie listę urządzeń, które były testowane (np. przez nas, przez dystrybutorów czy użytkowników).
Nie jest to długa lista, a rynek wciąż jest zasypywany nowymi urządzeniami i wielu użytkowników dobiera sobie sprzęt, który nie jest wykazany na tej liście…. więc może warto by było sprawdzić, z jakich sprzętów korzystają użytkownicy PowerGPSa?
Kontrolery użytkowane z PowerGPS
Jeśli zastanawialiście się, jaki sprzęt był użytkowany wraz z komercyjną wersją PowerGPS-a, możecie zapoznać się z poniższą listą:
- Acer Liquid S2
- Cube T8-S
- Cube U65 GT
- Dragonfire IGS770
- Goclever Quantum 2 500 Rugged
- Goclever Quantum 3 550 Rugged
- HTC Desire 620
- Huawei MediaPad T2 7.0 PRO [PLE-703L]
- Kruger&Matz DRIVE 3
- Kruger&Matz DRIVE 4
- LGE G pad 8.0 LTE [LG-V490]
- LGE LBello [LG-D331]
- LGE LG Magna [LG-H500]
- Mobipad KT-40
- MyPhone C-Smart
- MyPhone Cube LTE
- MyPhone Hammer AXE 3G
- MyPhone Hammer AXE LTE
- MyPhone Hammer AXE LTE M
- MyPhone Hammer Energy
- MyPhone Luna
- MyPhone Q-Smart Slim
- Nautiz X1
- Nautiz X8
- Nexus 7 (2012)
- NO.1 X2
- Ouiktel K10000
- Samsung Galaxy Core LTE [SM-G386F]
- Samsung Galaxy Core Plus [SM-G350]
- Samsung Galaxy Grand Neo [GT-I9060]
- Samsung Galaxy Grand Neo Plus [GT-I9060I]
- Samsung Galaxy J5(2016) [SM-J510FN]
- Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition [SM-P600 i SM-P605]
- Samsung Galaxy Note3 [SM-N9005]
- Samsung Galaxy Note3 Neo [SM-N7505]
- Samsung Galaxy Note4 [SM-N910C]
- Samsung Galaxy S2 [GT-I9100]
- Samsung Galaxy S4 [GT-I9505]
- Samsung Galaxy S5 [SM-G900F]
- Samsung Galaxy S6 [SM-G920F]
- Samsung Galaxy S7 [SM-G930F]
- Samsung Galaxy Tab A 10.1 [SM-T585]
- Samsung Galaxy Tab A 7.0 [SM-T280]
- Samsung Galaxy Tab Active LTE [SM-T365]
- Samsung Galaxy Tab E 9.6 [SM-T560]
- Samsung Galaxy Tab2 10.1 [GT-P5100]
- Samsung Galaxy Tab3 10.1 [GT-P5200]
- Samsung Galaxy Tab3 7.0 [SM-T210]
- Samsung Galaxy Tab4 10.1 [SM-T530]
- Samsung Galaxy TabS 10.5 [SM-T805]
- Samsung Galaxy Xcover3 [SM-G388F]
- Sony Xperia M2 [D2303]
- Sony Xperia Z1 Compact [D5503]
- Sony Xperia Z3 [D6603]
- South S520
- TLS933
- Trimble Navigation MM50 [Spectra Precision MobileMapper 50 4G]
- Unitech TB-100 [ETBW11AA]
Legenda:
- kolor niebieski – te sprzęty uczestniczą jeszcze w testach
- kolor zielony – te sprzęty były testowane i są wykazane na liście – choć poziom kompatybilności zależy od konkretnego urządzenia
- kolor czerwony – są poważne problemy ze współpracą lub sprzęt mało kompatybilny
Oczywiście jest to lista budowana od początku powstania projektu (tj. od serii I-szej), daje natomiast pogląd, jak wygląda obecnie kwestia współpracy ze sprzętami poszczególnych producentów.
Czy obecność na tej liście oznacza, że dany smartfon się nadaje do pracy z programem?
W większości tak, jednakże na liście znajdziecie także pozycje, które były testowane, ale użytkownicy z różnych powodów przenieśli się na inne sprzęty. W przypadku gdy użytkownik zgłosił nam problemy z danym sprzętem – został on dopisany (sprzęt, nie użytkownik 🙂 )do listy na stronie pobierania ze stosownymi uwagami. Jeśli więc sprzęt jest na liście powyżej, ale nie ma go na stronie pobierania, to znaczy, że:
- urządzenie jest obecnie testowane i nie ma jeszcze pełnej informacji zwrotnej o charakterystyce współpracy
- urządzenie współpracuje dobrze z PowerGPS, użytkownik po prostu tego nie zgłosił (po co zgłaszać coś co działa dobrze?) lub
- urządzenie nie współpracuje dobrze z PowerGPS, ale użytkownik tego nie zgłosił
- urządzenie było testowane ale z różnych powodów nie udało się opracować spójnej informacji zwrotnej (np. wymaga dalszych testów, których na obecny moment nie da się przeprowadzić).
Ponieważ wyszliśmy z założenia, iż jest większa szansa na zgłoszenie potencjalnych problemów dla wersji komercyjnej, niż demo, dane jakie tu zobaczycie, obejmują te licencje, które miały okazję pracować (lub być testowane) przede wszystkim w trybie komercyjnym (włączając nasze testy na naszych bądź udostępnionych nam sprzętach).
Fragmentacja czyli która wersja?
Rynek Androidowy poddany jest dużej fragmentacji – mamy do wyboru wiele różnych urządzeń, ale pracujących na wielu różnych wersjach. Kolejne pytanie przy wyborze sprzętu, na jaką wersję się zdecydować?
Może sprawdźmy (na przykładzie załączonej wyżej listy) jak wygląda rozkład wersji Androida na tych sprzętach:
Trochę ponad połowa modeli (53%) obejmuje sprzęty pracujące pod kontrolą systemu Android 4.X, ok. 34% to domena Androida Lollipop (5.X), a Android Marshmallow czyli 6.X to już tylko 11% urządzeń, tylko jeden ze sprzętów pracował pod kontrolą Androida 3.2 – to ta różnica pomiędzy 100% a sumą 4.X 5.X i 6.X.
Jak widać, nowsze wersje Androida (5.X+6.X) są coraz bardziej popularne i również na tych wersjach praca z PowerGPS jest możliwa.
Na stronie pobierania mogliście też ujrzeć informację o problemach, jakie nas spotkały przy testowaniu na nowej wersji systemu (6.X). Pełną informację znajdziecie w tym wpisie, w skrócie możemy napisać: docelowo dla nowszych wersji systemu (6.X) powinna być stworzona odrębna wersja PowerGPS, która umożliwiłaby lepsze wykorzystanie możliwości smartfona (m.in. dostęp do zewnętrznej karty pamięci), jednakże w praktyce (zakładając pewne ograniczenia) można wykorzystać obecną serię II-gą dedykowaną wersji 4.X.
Jakie marki są popularne..
Zacznijmy od producentów – jeśli zestawić ich wg firm, otrzymamy następujący wykres:
widzimy z tego, że ponad 1/3 sprawdzonych z programem sprzętów pochodzi ze stajni Samsunga, co ciekawe rozwiązania sygnowane polskimi markami (MyPhone, Goclever, Kruger & Matz) łącznie dają nam kolejne 1/3.
..a jakie mniej
Sprzęty typowo rynkowe pozostałych firm (Acer, Google, HTC, Huawei, LG, Sony) to trochę ponad 10% łącznie – na tym samym poziomie uplasowały się importowane z Chin telefony lub tablety (oznaczone „noname” [praktycznie nieznane w PL firmy] czyli niższa cena, ale też potencjalne problemy z realizacją gwarancji).
Kontrolery typowo geodezyjne w odwrocie?
Jedynie 2% to telefony pancerne od producentów sprzętu blisko związanych z geodezją (Handheld [Nautiz]). Nautizy X1 i X8 (pomimo bardziej dedykowanego geodezji wyglądu oraz dużo większej wytrzymałości) nie okazały się popularnymi rozwiązaniami – prawdopodobnie ze względu na cenę i specyfikację średnio przystającą do obecnego rynku nie były rozwiązaniami, które wybierał geodeta, decydujący się na zakup PowerGPSa.
Rynek geodezyjny nie był także łaskawy dla osób, szukających lepszej wytrzymałości za niższą cenę (np. połowę ceny kontrolera geodezyjnego, czyli ok. 2000-3000zł). W tej cenie (niższe widłeki) można było dostać np. przemysłowy kontroler Mobipad KT40, ale średnie spasowanie systemu Androida i słabe wyposażenie (m.in. problematyczny wbudowany GPS oraz mniej wydajne komponenty – 19 klatek na sekundę w PowerGPS, gdzie standardowo powinno być 30 fps lub więcej) sprawiły, iż trudno polecić go w tej cenie osobie, która nie chce irytować się przy jego obsłudze. Z plusów – sprzętowa klawiatura i dostęp roota, więc zapis na zewnętrznej karcie pamięci powinien być możliwy.

Mobipad KT40, wyposażony w skaner kodów kreskowych oraz sprzętową klawiaturę. Testowany z odbiornikiem GNSS RTK Altus NR2 (dziękujemy za wypożyczenie zestawu firmie Amigeo z Krakowa).
Ostatecznie z tej półki cenowej (przy górnych widełkach) można było celować w pancerny i wytrzymały tablet South S520 (sprawdzony przez nas w wielogodzinnych testach terenowych), choć w naszej kategorii był klasyfikowany w sekcji innych, tj. importowanych z Chin rozwiązań (z uwagi na specyficzne zapisy w firmwarze sprzętu).
Na koniec zostaje kontroler Mobile Mapper 50 od Spectra Precision (Trimble). Ponieważ jest to sprzęt nowy, nie poddajemy go teraz ocenie – zapewne wniesie powiew świeżości w sekcji profesjonalnych (ale droższych i wytrzymalszych) kontrolerów.

MobileMapper 50 ze stajni Trimble\Spectra Precision – w Polsce dystrybutorem tego sprzętu jest firma Navigate z Krakowa, która sprawdziła funkcjonowanie zestawu z odbiornikiem GNSS: RTK Spectra Precision SP60
Testy tego sprzętu będą realizowane w 2017r., ale wstępne testy wskazują całkiem dobry produkt – i co ważniejsze – współpracuje z PowerGPS – więc jest to dobry znak.
Androidy bardziej popularne
OK, jednakże zadacie pytanie – to w końcu jakie sprzęty były częściej wybierane do współpracy z PowerGPS?
Dajemy więc kolejny wykres:
4,3% to sprzęty GoClever 6,5% Kruger&Matz . MyPhone Hammer AXE tutaj wyprzedził rywali: łącznie w 22% komercyjnych licencji, w tym 16% dla samego modelu AXE LTE (w tym jeden procent korzysta z wersji M – czyli Hammera AXE LTE z systemem Android 6.0). O samym Hammerze i jego wydajności możecie poczytać – w tym wpisie.

MyPhone Hammer AXE LTE i monitor satelitów czyli wizualna kontrola pomiaru z trybem 3D w PowerGPS. Wspomniany telefon był dość często wybierany jako towarzysz geodety w pomiarach.
5,4% to użytkownicy Samsung Galaxy Active Tab, natomiast użytkownicy „słuchawek” od Samsunga to już 17% , podczas gdy Samsungowych tabletów jest już 19% (w tym 5% wspomnianego Active Taba). Co wskazuje, że wygoda pracy (większy ekran) jest równie istotna co „przenośność” typowego telefonu.
Czy warto szukać dedykowanych rozwiązań?
Jeśli nadal jesteśmy niezdecydowani i nie wiemy, który sprzęt z listy wybrać – można również rozważyć testy telefonu, który nie jest wykazany na liście, lecz jest dostępny w sprzedaży.
OK, jest to ryzyko, ale czasem warto je podjąć – dla przykładu możemy podać przykład Pana Maćka, który jako wieloletni użytkownik RaportówGPS, w 2016 roku zakupił licencję PowerGPSa sprawdzając program z RTK na kilku różnych sprzętach. Finalnie do rąk Pana Maćka trafił Ouiktel K10000, który okazał się kandydatem na Androidowego towarzysza geodety!
Po pierwsze – sporo osób może narzekać na typowe telefony. Baterie 3000-5000mAh, które starczają raptem na parę godzin pracy (Hammer – ok. 5h). Zazwyczaj 1h pracy wymaga ok. 20-30% baterii, w przypadku Androidów 6 notowaliśmy kilkanaście procent / h. A geodeta może być w terenie znacznie dłużej.
Przykładowo z ostatnich testów GNSS:
- Samsung S4 – Android 5 (starsza bateria) + RTK Hemisphere A325 + połączenie z poprawkami przez GSM – spadek ok. 45-50% / h (przy pełnym naładowaniu: 2h pracy)
- Samsung Core LTE Android 4 (2 letnia bateria) + RTK Hemisphere A325 + połączenie z poprawkami przez GSM- spadek 30% / h (przy pełnym naładowaniu: 3h pracy)
- Samsung J5 2016 Android 6 (świeża bateria) + RTK Hemisphere A325 + połączenie z poprawkami przez GSM – spadek 18% / h (przy pełnym naładowaniu: 5h pracy)
- Samsung J5 2016 Android 6 (świeża bateria) + RTK Hemisphere A325 + połączenie z poprawkami przez WIFI – spadek 14% / h (przy pełnym naładowaniu: 7h pracy)
Można oczywiście nosić ze sobią awaryjną ładowarkę – powerbank, ale trzeba też pamiętać – jeśli nasz telefon rozładuje się do poziomu kilkunastu procent, wydajność ładowarki nie będzie tak wysoka, jak w przypadku gdy podłączymy ją przy naładowaniu 50% lub większym. My korzystaliśmy czasami z Powerbanku o pojemności 20 tys. mAh (koszt ok. 200zł), który pozwalał na nieprzerwane dostarczanie energii przez wiele godzin testów. W terenie z tyczką problemem może być zamontowanie większego powerbanku, ale wiadomo – dla chcącego nic trudnego!
Ouiktel, dostępny w cenie 850zł okazał się telefonem, który pozwolił geodecie na ponad cały dzień pomiaru bez konieczności ładowania (szersze testy zostały przełożone do czasu skomponowania odpowiedniego etui). W końcu 10 tys. amperogodzin robi swoje i spadek mocy rzędu kilku procent / h wydaje się możliwy do uzyskania (czyli 15-20h pomiaru).
Jednakże okazało się, że w terenie przydałoby się etui, a dla nowego na rynku telefonu trudno je uzyskać. Tak więc wspomniany użytkownik zainteresował się stworzeniem własnego etui, które możnaby z powodzeniem wykorzystać w terenie bez obawy o zarysowanie telefonu.Z informacji jakie uzyskaliśmy już wiemy – etui jest już praktycznie gotowe (cena w okolicy 100zł) – jeśli jesteście zainteresowani, możemy Wam pomóc w uzyskaniu tego usprawnienia dla tego kontrolera.
Pełne testy wydajnościowe tego modelu w SkyRaster planowane są wstępnie na I kwartał 2017, ale ze względu na nasze ograniczenia budżetowe, trudno ocenić w którym momencie uda nam się ten model gruntownie przetestować.
Tablet czy telefon?
Jeśli jednak zestawić nasze dane wg podziału tablet-telefon, to otrzymamy takie dane statystyczne:
co w tym przypadku pokazuje, iż sumarycznie więcej użytkowników korzysta z mniejszych ekranów smartfonów – które jak widać jednak sprawdzają się w roli kontrolera – dzięki PowerGPS!.
Dodaj komentarz