Co wybrać gdy 2 sprzęty do wyboru?

Ostatnio otrzymaliśmy smsa od jednego z Użytkowników PowerGPS, który zastanawia się nad zakupem nowego telefonu do swojej pracy. W przypadku Androida i tańszego sprzętu wymiana jest łatwiejsza – to nie kontroler za kilka tys. gdzie planowana eksploatacja to minimum 2 lata. Wychodzi nowy sprzęt, ma lepszy procesor? Czemu nie spróbować!

2 kandydatów

Użytkownik wskazał następujące modele:

I tutaj powstaje pytanie, który bardziej się nadaje? I czy w ogóle się nadaje?

No cóż… nie kojarzymy tych konkretnych modeli, ale wyrażenie „nie mam zielonego pojęcia” niespecjalnie znajdziemy w naszych słownikach 🙂 Tak więc, spróbujmy się podjąć analizy.

Najpierw rzut oka na specyfikacje:

  • łącze: oba telefony posiadają LTE – może się to przydać, choć reklamowany szybki internet LTE nie zawsze jest (dostępny) szybki. Huawei posiada LTE z prędkością pobierania 300Mbit/s, Lenovo 150Mbit/s
  • wyświetlacz: oba posiadają wyświetlacze IPS – typ, który oferuje dość dobrą jakość wyświetlacza i odwzorowanie barw
  • ochrona ekranu: żaden ze sprzętów nie ma GorillaGlass (ekran może być podatny na uszkodzenia)
  • bateria: Huawei to 3000mAh, Lenovo – 4000mAh (jeśli mają zbliżone zużycie energii, Lenovo powinien wytrzymać trochę dłużej).
  • pamięć wbudowana: Huawei ma dwie wersje 16 lub 32GB, Lenovo 32GB – im więcej tym lepiej, ale 16GB powinno całkowicie wystarczyć
  • pamięć RAM: Huawei 3 lub 4GB, Lenovo 3GB – również 3GB to bardzo dobra opcja
  • system Android: Huawei nowszy Android 7, Lenovo Android 6 – zalecany byłby Android 6, jako że więcej urządzeń PowerGPS jest użytkowane i testowane w zakresie tego systemu, aczkolwiek prawdopodobnie i na 7-mce aplikacja powinna ruszyć
  • obsługa kart SD: do 128GB oba modele – bardzo dobra opcja (choć karty SD o takim rozmiarze nie są specjalnie opłacalne, to inna sprawa)
  • procesory: Huawei taktowany większą częstotliwością 2.1Ghz, Lenovo 1.4Ghz, oba 8-rdzeniowe. Raczej nie ma się do czego przyczepić, choć lepszy wydaje się Huawei
  • współczynnik SAR: dla Lenovo niepodany na MGSM (ale w sieci znajdziemy: 0.445W/kg), dla Huawei 1,45W/kg (generalnie powinno się celować w sprzęty o emisji niższej niż 1W/kg, nawet 0.5W/kg). O ile sprzęt nie będzie przykładany zbyt długo w okolicach głowy, nie jest tragicznie, ale .. kontroler jest zazwyczaj położony na wysokości klatki piersiowej lub brzucha (większe pochłanianie w tych okolicach), dodatkowo należy pamiętać, że z czasem emisja może się zwiększyć (przynajmniej my tak notowaliśmy z jednym sprzętem Samsunga). Tutaj zdecydowanie lepsze Lenovo.
  • standard SIM: nanoSIM (niestety karty microSIM będzie trzeba przyciąć – w obu modelach)
  • aparaty foto: 12MP w Huawei i 16MP w Lenovo (prawdopodobnie interpolowane 12), Lenovo dodatkowa lampa błyskowa
  • czujnik akcelerometr: jak każdy szanujący się Android, oba modele posiadają ten sensor
  • czujnik światła i zbliżeniowy: oba modele posiadają, generalnie w PowerGPS nie ma większego znaczenia
  • czujnik magnetometr: Huawei posiada, Lenovo nie (dobrze, aby posiadał – funkcja tyczenia wg kompasu nie działa jeśli nie posiadamy magnetometru). Sensor nie jest jednak koniecznie wymagany.
  • czujnik żyroskopowy: co ciekawe Huawei nie posiada, Lenovo tak
  • czujnik grawitacyjny: oba posiadają
  • wbudowany GPS: Huawei ma obsługę GPS,GLonass,Beidou, Lenovo wg specyfikacji tylko GPS
  • czytnik linii papilarnych: oba posiadają, ale powiedzmy sobie szczerze: jeśli komuś choć minimalnie zależy na prywatności, nie jest wskazane korzystać z tej możliwości (także w sytuacji gdy z jakiś względów czytnik odmówi posłuszeństwa)
  • wymienna bateria: w obu wygląda na wbudowaną (niewymienną) – słabo
  • cena: Huawei w okolicach 999zł, Lenovo ok. 899zł brutto

Czytając komentarze na MGSM, możemy podsumować:

  • Huawei – łatwo się rysuje, trzeba uważać aby przypadkiem nie spadł, możliwa większa energożerność
  • Lenovo – lepsza bateria, również trzeba uważać na śliskość urządzenia, cichy głośnik, może łatwiej zrywać połączenie WiFi

Dla obu modeli znalazły się komentarze o zawieszaniu, czy resetowaniu – nie można zatem wykluczyć takich sytuacji.

Jeśli zatem mielibyśmy do wyboru jeden z tych dwóch modeli – na co się zdecydować?

Niestety wybór jest ciężki – osobiście nie testowaliśmy Androidów opartych o Lenovo czy Huawei, więc ciężko ocenić kwestię współpracy systemu z aplikacją. Jeśli nie mamy możliwości przetestowania programu w wersji demo na którymś ze sprzętów – jednak jakieś ryzyko jest. Jeśli nie chcemy zamawiać urządzenia na osobę fizyczną przez Internet i zwracać ją w ciągu 10 dni bez podania przyczyny (gdyby okazało się, że wersja demo nie funkcjonuje poprawnie), musielibyśmy podjąć decyzję na podstawie przesłanek:

    1. 1) Huawei ma deklarowaną większą emisję (SAR) – być może ma silniejszy moduł komunikacji, co może ułatwić pracę przy słabszym zasięgu sieci (choć ze względów zdrowotnych traktować to należy w kategorii wad), ale większa emisja – większe zużycie baterii. Dodatkowo większa deklarowana prędkość LTE niż Lenovo

 

    1. 2) Lenovo ma lepszą baterię – więc może pozwolić na dłuższą wytrzymałość w terenie, z kolei Huawei wg komentarzy na tym polu raczej dobrze się nie spisze

 

    3) poszukać czegoś innego, tym bardziej, iż oba urządzenia mogą być mocno podatne na upadek i posiadają niewymienne baterię, brak dualSIM (opcja może się przydać, jeśli będziemy w terenie, który nie jest dobrze obsługiwany przez jednego z operatorów)

Opcja 3 – przekornie – ale mając dobre parametry procesora i grafiki, warto celować w urządzenia z baterią min. 4000mAh oraz wzmocnionym ekranem (GorillaGlass lub podobne), ew. „ogumieniem” obudowy, dualSIM i rozwiązaniami typu magnetometr (cyfrowy kompas). W tym przypadku oba smartfony to raczej półka „codziennych telefonów” niż kontrolerów do RTK, ale przy odpowiednim etui zapewne można sprawę rozwiązać.
Jednakże brak wymiennej baterii może nie być mile widziany – w przypadku wymiennego akumulatora, jeśli mamy zapasowy – nie musimy się męczyć z podłączaniem powerbanku lub innego źródła, umożliwiającego ładowanie smartfona. Inną zaletą (z której nie skorzystamy przy tych dwóch sprzętach) jest fakt – przy zablokowaniu urządzenia (np. system się zawiesi) – wyjmujemy baterię, wkładamy z powrotem. W przypadku niewymiennej baterii jest trochę gorzej – musimy znać sposób resetowania konkretny dla wskazanego telefonu. Dla niektórych może to być jednak kwestia przyzwyczajeń.

System Android 6 w obecnym momencie trochę zwiększa szansę na lepsze wsparcie. Reasumując (patrząc również na cenę) – wybierając „na siłę” spośród tych dwóch – raczej celowalibyśmy w Lenovo, choć bez specjalnego przekonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *