Na przełomie marca i kwietnia mieliśmy okazję dostosować PowerGPS-a do precyzyjnego odbiornika RTK marki Spectra Precision udostępnionego nam przez dystrybutora – NaviGate z Krakowa. Jeśli interesuje Was temat lub zastanawiacie się nad zakupem – zapraszamy do lektury!
Spectra Precision SP60 bo o tym modelu mowa, w pierwszej kolejności zwrócił naszą uwagę trochę innym – bardziej smuklejszym wyglądem, niż testowane przez nas wcześniej anteny.
Odbiornik bazujący na płycie Trimble, co prawda bez modułu GSM, ale wyposażony w Bluetooth długiego zasięgu mieliśmy okazję przetestować z wypożyczonym nam przez firmę MyPhone telefonem – Hammer AXE LTE oraz specjalnym uchwytem X-Grip załączonym do RTK. Oczywiście, celem naszych testów było wykonanie dostosowania PowerGPSa do SP60 tak, aby można było realizować pomiary geodezyjne RTK z wykorzystaniem Androidowego kontrolera.
Temat dostosowania nie był lekki – na początku okazało się, że z uwagi na specyficzny moduł Bluetooth, Android potrafił grymasić przy łączeniu i trzeba było trochę podrasować moduł łączenia.
Sporo tych satelitów
Później mielimy okazję przekonać się, że informacje producenta o obsłudze wielu systemów GPS to nie przechwałki – GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS – 240-kanałowa płyta pokazała nam, że PowerGPS-a trzeba rozbudować o możliwość wykazywania nie tylko tych systemów, ale i pokazywania informacji o sygnale z większej ilości satelitów niż dwadzieścia sztuk. Przy okazji zdaliśmy sobie sprawę, że również RaportyGPS powinny wykazywać dodatkowe konstelacje satelitarne – co zostało wykonane i dzięki czemu użytkownicy SP60 będą mogli drukować raporty na podstawie pomiarów zrealizowanych z użyciem wszystkich wymienionych systemów.

Tak obecnie wygląda podgląd – więcej miejsca przeznaczonego na siłę sygnału, choć niestety tylko L1 – w danych z odbiornika w formacie NMEA nie ma raportowania siły sygnału L2.
W przypadku PowerGPS wprowadzona modyfikacja objęła nie tylko obsługę większej ilości systemów oraz wizualizowanych informacji o satelitach – wśród funkcji sterujących komunikacją dodaliśmy nowość – możliwość wybrania konstelacji, które będą wykorzystywane do pomiaru:

Aby dostać się do w/w menu należy skorzystać z opcji Sprzęt->Odbiornik GPS->Sterowanie lub też w menu TRYB wcisnąć przycisk funkcyjny i wybrać pozycję Wyślij komendę
Możemy np. ograniczyć pomiar do GPS i Glonass, albo GPS i Beiodu.
Inicjalizacje
Kolejną kwestią była inicjalizacja – tutaj również realizowaliśmy optymalizację, dzięki czemu wprowadziliśmy opcję, która przy normalnym użytkowaniu (gdy korzystamy tylko z PowerGPS-a) pozwala na bardzo szybki rozruch sprzętu – w ciągu kilku sekund odbiornik jest gotowy do pomiarów. Druga wersja inicjalizacji oznaczona MAX – jest przeznaczona do sytuacji, gdy odbiornik był wykorzystywany przy użyciu innego oprogramowania.
Obsługa poprawek RTK i RTN
W przypadku tego modelu poprawki możemy wyłącznie przekazywać z kontrolera – dzięki temu RTK oszczędza baterię, jednakże to kontroler przejmuje konieczność pobierania i przesyłania poprawek do anteny (musimy zapewnić internet, np. przez kartę SIM i odpowiednią usługę 3G/LTE). To również oznacza, iż funkcja odbioru samodzielnego odbierania poprawek (z pominięciem PowerGPS) nie będzie dla SP60 miała zastosowania.
Ile wytrzyma bateria?
Wg producenta odbiornik RTK jest w stanie wytrzymać 9-10h pracy – czy jest to realne? Nauczeni doświadczeniem z wcześniejszymi antenami, gdzie po ok. 4h baterię trzeba było wymieniać dość sceptycznie podeszliśmy do tej deklaracji.
Z drugiej strony bateria RTK to jedno (zazwyczaj jednak mamy jeszcze jedną w zapasie), a bateria kontrolera to drugie. Tak więc naszym testem objęliśmy również czas pracy na Hammerze.
Przykładowy test 3godzinny, jaki przeprowadziliśmy gdy oba urządzenia były w połowie naładowane (ok. 60%):
Po ponad 3h PowerGPS na Hammerze wciąż działał (urządzenie prawie się rozładowało – spadek 20% / godzinę), natomiast SP60 dziarsko prezentował bardzo wysoki poziom naładowania – co oznacza spadek zasilania 10%/godzinę. Tak więc osiągnięcie 9h pracy RTK na jednej baterii w praktyce jest możliwe do uzyskania!
W trakcie naszych testów te 10%/h okazało się powtarzalne, zatem jeśli ktoś nie zawsze pamięta o naładowaniu baterii, na jednym zestawie (dwie baterie) może przepracować nawet 2 dni! To bardzo dobra wiadomość.
Jedyne co może tutaj przeszkadzać to niewymienność akumulatora w Hammerze, gdzie kosztem pancerności nie mamy potencjału dodatkowej baterii, którą moglibyśmy w terenie zmienić. Zostają wówczas urządzenia typu PowerBanki do zasilania bezpośrednio przez port mikroUSB, inaczej mamy do dyspozycji ok. 5h pomiaru.
Dokładność i wydajność
Nasz test na punkcie osnowy, na którym testowaliśmy wcześniejsze RTK wypadł pozytywnie.
PowerGPS na Hammerze uzyskuje co najmniej 20-kilka klatek na sekundę (średnio ponad 30-ci) więc jest szybko i ekran nie przycina. Jednakże np. w przypadku włączonej mapy pobieranej z sieci, inny sprzęt MyPhone (połowę tańszy Cube LTE) na Androidzie 5.1 potrafił robić problemy (związane nie tyle z prędkością wyświetlania co aktywnym pobieraniem mapy z sieci), zatem lepiej dopłacić do „pancernika”.
Karta pamięci
Pierwotnie planowaliśmy dla modelu Hammer wprowadzenie obsługi alternatywnego zapisu projektów na karcie pamięci. Jednakże Android 4.4 ostudził nasz zapał – okazało się, że w tej wersji systemu Google wprowadziło zasadę, iż aplikacje nie mogą zapisywać danych na karcie. Próbowaliśmy różnymi sposobami zrealizować zapis – na próżno – zostaje w takim przypadku zniesienie ograniczeń (tzw. root), który anuluje gwarancję na telefon (więc w okresie gwarancyjnym lepiej tego nie robić).
Uchwyt
Uchwyt przed montażem wyglądał tak:
Natomiast już po montażu:
Specyficzny kształt uchwytu potrafi w sposób automatyczny dostosować się do rozmiaru telefonu, choć trzeba uważać przy montażu, aby zbytnio nie poluzować przegubów (bo wypadną i będzie je trzeba skręcać ponownie).
Testy z innymi Androidami
SP60 łączyliśmy także z innymi smartfonami, które mieliśmy okazję testować w tym czasie, tj:
- Samsung Galaxy S2 (telefon, Android 4.1)
- Samsung Core LTE (telefon, Android 4.2)
- Samsung Galaxy Tab2 (tablet, Android 4.1)
- MyPhone Q-Smart Slim (telefon, Android 4.4)
- MyPhone Cube LTE (telefon, Android 5.1)
Z każdym z tych sprzętów odbiornik współpracował prawidłowo i umożliwiał typowy pomiar geodezyjny.
Poniżej mały wykres kwestii wydajności i testów:

Jak widać, jeśli Hammer korzysta z poprawek przez sieć WIFI jest w stanie utrzymać spadek zasilania na poziomie do 20%/godzinę, trochę gorzej jest przy GSM – ok 25%/godzinę. Cube LTE ma słabszą baterię – spadek 30%/godzinę przy GSM.

Testy wydajności (szybkości wyświetlania) przeprowadzone na aplikacji KFS Benchmark oraz PowerGPS podczas 15′ pracy ze Spectra Precision SP60

Kiepską wydajność modelu S2 można tłumaczyć wiekową, kilkuletnią baterią. Pozostałe telefony oscylują w granicach poboru 20%/godzinę.
Inne ciekawe rzeczy
SP60 został wyposażony w tryb Anti-Theft (zabezpieczenie przeciwko kradzieży), ale ze względu na nasz ograniczony budżet, dostosowanie PowerGPS do tej funkcji nie było realizowane, ale nie wykluczamy realizacji tej funkcji w przyszłości. Podobnie sprawa ma się z trybem pracy jako baza – odbiornik tej klasy również posiada możliwość pracy w trybie bazowym.
Podsumowując
Jeśli szukasz zestawu RTK, który pozwoli na realizację profesjonalnych pomiarów geodezyjnych z użyciem sprzętu opartego o Androida – zestaw od NaviGate, czyli Spectra Precision SP60 + RTK PowerGPS || + Hammer AXE LTE + uchwyt X-Grip sprawi, iż dostaniesz do ręki profesjonalny kontroler i sprzęt geodezyjny przeznaczony do cięższych warunków. Cenowo wyjdzie lepiej niż w przypadku rozwiązań opartych o Windows Mobile – oszczędzasz na kontrolerze i oprogramowaniu, a otrzymując z zakupem RaportyGPS PRO masz kompletny zestaw, który umożliwi profesjonalne przygotowanie danych z pomiaru GNSS.
Dodaj komentarz