PowerGPS vs Leica GS 0:1

owiDzisiejszy wpis na blogu PowerGPS będzie traktował o możliwości współpracy PowerGPS z produktami RTK produkcji Leici.

Wpis jest trochę bardziej luźny, ale niemniej ważny – dla niektórych z Was mogą to być cenne informacje, szczególnie gdy decydujecie jaki sprzęt kupić do Waszego warsztatu inżyniera.

Tekst dotyczyć będzie produktów Leici, w szczególności tych nowszych. Jeśli posiadasz taki sprzęt, lub zastanawiasz się nad zakupem – przeczytaj.

Co jakiś czas dostaję zapytania, czy PowerGPS będzie współpracował z nowszymi modelami RTK, np. Leica GS15.
Sprawę badaliśmy ok miesiąc temu, ale dopiero teraz potwierdzone zostały informacje od polskiego oddziału firmy.

Współpraca z RTK Leica

Otóż miesiąc temu, z jednym z użytkowników Raportów robiliśmy testy modelu RTK GS15 z PowerGPS.

Jak się okazało, instrument sam z siebie nie wysyłał żadnych informacji. Czyli po otwarciu portu cisza i konieczna była inicjalizacja. Ponieważ jednak nie mieliśmy jeszcze wykazu poleceń komunikacji z RTK, tak więc sprawdziliśmy czy inne oprogramowanie kontrolera na Windows Mobile (zewnętrzne, nie produkcji Leici) jest w ogóle w stanie współpracować z tym konkretnym modelem.

Niestety, zaskoczył nas komunikat o braku aktywnego trybu OWI CONTROL w urządzeniu. Zewnętrzne oprogramowanie poległo.

Co to jest ten OWI Control

OWI Control to mechanizm, jaki wdrożyła Leica w swoich nowszych produktach (GS14 i wyższe, Viva..itd), w RTK , a także w tachimetrach. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za autoryzację kontrolera z danym RTK i polega na blokadzie odpowiednim kodem. Z tą blokadą komunikacja dwustronna (wymagana do inicjalizacji) jest niemożliwa.

Oprogramowanie Leici (SmartWorx) zna oczywiście kod i komunikacja odbywa się normalnie.

Natomiast jeśli będziemy chcieli wykorzystać inne oprogramowanie (chociażby: tańszą alternatywę), spotka nas srogie rozczarowanie: oprogramowanie nie będzie w stanie się połączyć. Obojętnie czy to będzie SurvCE czy FieldGenius, czy inny model oprogramowania. Nie masz kodu, nie masz dostępu.

Ale to chyba nie niemożliwe?

Hmm. jeśli bardziej poszukać i popytać, okazuje się, że Leica może udzielić specjalnej licencji (OWI) na możliwość korzystania ze sprzętów ich produkcji z innym oprogramowaniem. Jednakże nikt z marszu takiej licencji nie otrzyma, bowiem firma zachowuje sobie możliwość nieudzielenia takiej licencji jakiemukolwiek podmiotowi.

Z informacji jakie uzyskaliśmy pojawia się taki obraz: OWI jest możliwy do odblokowania, ale:

  • trzeba mieć podpisaną specjalną umowę z Leicą (oczywiście kwaterą główną, za granicą – dopisek), aby ją nawiązać trzeba wypełnić specjalny biznes plan i czekać cierpliwe na odzew (możliwe, że można czekać parę lat i nie dostać licencji)
  • umowa jest przeznaczona głównie dla jednostek badawczych wykonujących niekomercyjne badania
  • dodatkowo występuje koszt zniesienia blokady… parę tysięcy CHF / na każdy odbiornik
  • umowa jest bardzo restrykcyjna w zakresie kooperacji – Leica zastrzega sobie prawa, które mogą utrudnić np. dystrybucję oprogramowania opartego o taką umowę

Tak więc, jeśli jakimś cudem udałoby się nawiązać nam taką umowę (ale wg oddziału polskiego Leici – w przypadku projektu jak PowerGPS, byłoby to praktycznie niemożliwe), to zapewne i tak cena PowerGPS musiałaby poszybować ostro w górę – musiałaby ona również uwzględnić koszt zniesienia blokady OWI dla każdego odbiornika (obecnie mając jedną licencję na PowerGPS można korzystać z dowolnej ilości odbiorników – nikt tutaj niczego nie blokuje).

Tak więc: czy chcielibyście płacić np. kilkanaście tys. zł za licencję programu RTK na Androida?

Gdyby Wam zależało na obsłudze modelu GS14/GS15 – to tak by to wyglądało. Niestety wtedy program byłby niedostępny dla większości osób (które nie widzą sensu w przepłacaniu). Tak więc, pozostajemy przy starym modelu i dotychczasowej niskiej cenie, natomiast wsparcie modeli GS14/GS15 odkładamy do czasu, aż Leica zacznie mniej monopolistycznie podchodzić do rynku.

Jednakże plus należy się polskiemu oddziałowi Leici, za znalezienie rozwiązania pośredniego: odbiornik umożliwia wyjście danych w NMEA bez odblokowywania OWI (tylko jednokierunkowo, tak jak zwykły odbiornik samochodowy), ale musi być odpowiednio skonfigurowany, cytując otrzymaną instrukcję:

To set the output of NMEA messages on the receiver
Select Main Menu: Config…\Interfaces…\NMEA Out.
OR
Within the configuration set wizard. Refer to „12 Manage…\Configuration Sets”.

Czyli jeśli w menu ustawimy wyjście NMEA Out jest szansa, aby PowerGPS w trybie Geodezyjne RTK NMEA otrzymywał pozycję i umożliwiał realizację pomiaru GPS RTK. Obecnie czekam na info od użytkownika, posiadającego ten sprzęt – sprawdzimy jak to wygląda – czy da się to ustawić permantentnie czy też każdorazowo trzeba autoryzować odbiornik przy pomocy SmartWorx. Oczywiście bez komunikacji dwukierunkowej można pomarzyć o ustawianiu takich opcji jak parametry strumieni NTRIP, konfigurację parametrów takich jak maska DOP czy maska elewacji – nie wspominając o braku możliwości inicjalizacji tą drogą…

Współpraca z innymi modelami, np. GS12

Jak się dowiedziałem, są starsze modele, w których tryb „OWI CONTROL” nie zawładnął produktem. Ale.. np. model GS12, z tego co się dowiedziałem nie jest modelem RTK niezależnym. Do pracy wymaga przeliczeń w oprogramowaniu (np. SmartWorx), tak więc antena to tylko …. antena, a nie typowy samodzielny odbiornik RTK.

Jak wiecie PowerGPS współpracuje tylko z wybranymi modelami, które potrafią działać niezależnie. Sprawa jest tutaj oczywista – skoro mamy odbiornik RTK, to sam z siebie powinien załatwiać nam sprawy obliczeniowe, z możliwie jak największą precyzją. Na tym polega jego siła. Natomiast przeliczanie po stronie oprogramowania to raczej domena starszych lub dedykowanych rozwiązań, gdzie wdrożenie tego po stronie sprzętowej jest utrudnione.

Czy przewidujemy wdrożenie obliczenia pozycji RTK po stronie aplikacji PowerGPS? Cóż… na ten moment jest to niewykonalne jeśli chodzi o fundusze – aplikacja musiałaby kosztować co najmniej kilka-kilkanaście razy tyle ile kosztuje teraz, zapewne czekałoby nas dodatkowe 1-2 lata rozwoju… Zakup tego typu alternatywy nie byłby już mile widziany dla jakiegokolwiek użytkownika. Tak więc wsparcie modeli typu GS12 jest na razie niemożliwe.

Może jeśli producent pomyśli o nowych wersjach oprogramowania (firmware), które zniosą obecne ograniczenia – będzie możliwa ich współpraca z PowerGPS. Na obecną chwilę jednak wszystkie modele, posiadające tryb OWI, np. Leica GS14/15 Viva.. lub wymagające wyznaczania pozycji RTK po stronie kontrolera … nie ma szans na ich dostosowanie do aplikacji Android (a także Windows).

To samo tyczy się tachimetrów, jeśli ma tryb OWI, dostosowanie do niego będzie niemożliwe.

Jedyna perełka w tym zakresie to dalmierze DISTO – one nie posiadają takiego ograniczenia, ale też jest to trochę inny model biznesowy. Jednakże i tutaj warto zwrócić uwagę na parę rzeczy:

Współpraca z dalmierzami

To akurat inna kwestia, ale również dotyczy Leici. Jak wiecie w ofercie Leici dostępne kiedyś były dalmierze komunikujące się po Bluetooth:

  • Disto D3a BT
  • Disto D8
  • Disto A6

Tego typu dalmierze można było parować z dowolnym systemem obsługującym Bluetooth 2.0 i w zasadzie komunikacja była możliwa (czy to Android czy to Windows Mobile czy zwykły Windows).

Natomiast te sprzęty nie były w stanie skomunikować się z chociażby z iPadami, iPhonami, produktami Apple, które nie są kompatybilne z Bluetooth 2.0. Tak więc Leica dostosowała swój pakiet produktów do tych sprzętów i np. najnowsze modele:

  • Disto D810
  • Disto D510

są w stanie się z nimi komunikować. Hurra!

Ale czy na pewno?

Otóż zdecydowana większość użytkowników w Polsce nie posiada tego typu systemu. Króluje bardziej wszechstronny i tańszy Android, natomiast w rozwiązaniach polowych wciąż niekwestionowanym liderem jest Windows Mobile.
Czy w/w modele będą współpracować poprawnie z Windows Mobile i Androidem, tak jak to robiły starsze modele?

Otóż Was zaskoczę.

Sam producent napisał na swojej stronie:.

Can I send measurement data from a Leica DISTO D810 touch to Windows mobile, Windows RT or Blackberrys?
No this is not possible.

Tłumaczenie: Czy mogę przesłać dane z pomiaru z Leici DISO D810 do Windows Mobile, RT lub Blackberry?
Nie, to jest niemożliwe.

A może jednak D510? Jest jakaś szansa?

Nie… Rzućcie okiem na oficjalny PDF z porównaniem.

Dla Androida jest wymieniany system co najmniej 4.3 z wymogiem wsparcia sprzętowego wersji Bluetooth 4.0.

Jednakże i w tym przypadku może być sytuacja w której system np. Android nie będzie w stanie się skomunikować – wystarczy problem w obsłudze sterowników 4.0 i już możemy pożegnać się z komunikacją.

W czasie gdy robiliśmy testy D510 (ostatni fragment w klipie https://www.youtube.com/watch?v=Ji3y-M7KHns) żaden z naszych Androidów nie był w stanie się połączyć z D510 (nawet ten z obsługą Bluetooth 4.0).

No to pozostaje D8 lub D3aBT

Pewnie że tak, ale: podczas naszych testów odkryliśmy pewne zgrzyty w komunikacji Androida z modelami D8 i D3a BT. Temat jest jeszcze na warsztacie (testujemy inne modele z Androidami), ale np. dla modelu D8 (ten z kamerą) były obserwowane problemy przy transferze danych. Poprawnie wysyłane komendy potrafiły być czasem błędnie interpretowane. Np. wysyłamy komendę „zmierz odległość”, odsyła nam „nieprawidłowy parametr”, wysyłamy ponownie – o… teraz zmierzył i odesłał wartość pomiaru. Na początku problem był traktowany jako brak reakcji na przycisk zdalnego pomiaru z aplikacji Androidowej (PowerGPS), ale jak się okazało to nie przycisk, lecz specyficzny sposób komunikacji. Problem pojawiał się również przy firmowej aplikacji Leici (Sketch), więc wygląda na jakiś problem sprzętowy.

Tego problemu z kolei nie obserwowaliśmy przy Disto D3a BT – ale ten model jest w zasadzie modelem ograniczonym w stosunku do D8: nie posiada kamerki, mierzy mniejsze odległości oraz mniejszy zakres kątowy (inklinacji). Jednak z informacji na Geoforum wynika, że ma kolejną przewagę nad D8 – możliwość utrzymania trybu pomiaru odległości zredukowanej, z którego przy modelu D8 bardzo łatwo wyskoczyć.

Reasumując

Jeśli będziecie zastanawiali się nad wyborem produktów Leici, zwróćcie uwagę, z jakim osprzętem i oprogramowaniem będziecie chcieli pracować. Nie zawsze bowiem to co nowe jest lepsze (w rozumieniu dawania większych możliwości i niezależności).. Jeśli wystarczy Wam to co zaoferuje producent i nie macie potrzeby rozwijać swojego warsztatu o możliwość współpracy sprzętu z nowszymi rozwiązaniami (jak PowerGPS) to raczej ta kwestia Was nie zainteresuje.

Jeśli natomiast cenicie sobie niezależność i np. możliwość swobodnego wyboru narzędzia pracy – wybierzcie taki sprzęt, którego producent nie będzie Wam ograniczał wyboru jednego konkretnego modelu pracy (np. kontroler i oprogramowanie tego samego producenta). Mam nadzieję, że w/w tekst pomoże w dokonaniu odpowiedniej decyzji.

One comment

  1. skyraster pisze:

    Kontrowersje dot. OWI jak się okazują – nie są tak nowe. Poniżej link do wpisu na SurveyorConnect (po ang):

    http://surveyorconnect.com/threads/leica-owi-license.219709/

    (Pawiel – dzięki za przypomnienie:
    http://www.geoforum.geodezja.pl/read.php?1,101457,101475#msg-101475
    )

    I jeszcze małe doprecyzowanie – z ostatnich naszych testów D8 ze smartfonami na Androidzie wynikło, iż zgrzyty w komunikacji są domeną modułu Bluetooth pracujących w Samsungach. Co ciekawe z D3 takich problemów nie było więc raczej stawiałbym moduł sprzętowy BT w D8-mce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *