W dniu wczorajszym zostały zakończone prace rozwojowe nad wersjami 2.14 PowerGPS i RaportówGPS. Otrzymujecie zatem po raz kolejny porcję nowości, zmian i poprawek. Z istotniejszych rzeczy – zmiana cennika i aktualizacje w zakresie pomiarów w wychyleniu – jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy po szczegóły!
Rocznica
7 lat temu (na początku 2011 roku) zaczęły powstawać fundamenty systemu, który obecnie jest wykorzystywany przez geodetów i osoby realizujące pomiary GNSS w całej Polsce. Zanim można je było wykorzystać w praktyce – minęły prawie 3 lata, opublikowaliśmy Cad-Rooma (prekursor PowerGPS na Windows z modułem raportowym (końcówka 2013r.), Raporty (2014r.), a rok później pierwszą funkcjonalną wersję PowerGPS (2015r.) na Androida.

Cad-Room interfejs w trybie geodezyjnym – Windows

Interfejs pierwszej serii PowerGPS – Android

Interfejs bieżącej, drugiej serii PowerGPS – wersja 2.14 Android
W obecnym czasie ma więc miejsce 4-ta rocznica wydania pierwszej wersji Raportów i 3-cia rocznica wydania pierwszej wersji PowerGPS. Od tego czasu wprowadzonych zostało sporo zmian, w przypadku PowerGPS możemy rzucić okiem na ten wpis (sporządzony tylko i wyłącznie na bazie opublikowanych wykazów zmian*):
*w przypadku przejścia z serii I na II nie udało się opublikować pełnej listy zmian, tylko najważniejsze (więc sumaryczna faktyczna ilość zmian czy poprawek jest wyższa od tych wykazanych).
Jeśli mieliście okazję czytać wpis na blogu SkyRaster z okazji podsumowania wersji 2.14
to mogliście zapoznać się z tym, ile firm miało okazję korzystać z obu programów.
Wydawałoby się – sprzedaż programów rośnie, jednak jak już było poruszane wcześniej – ilość prac nad aplikacjami jest dużo wyższa, niż pozwalają na to przychody z oprogramowania. Efektem jest więc – praca na kredyt, w związku z czym musieliśmy podjąć pewne decyzje, które będą miały wpływ na kolejne wydania.
Nowy cennik
We wrześniu zeszłego roku (2017), opublikowaliśmy aktualizację 2.12, wtedy też nastąpiła przeciągana miesiącami zmiana cennika na wyższy (cena miała rekompensować nakłady m.in. na wcześniejsze prace i bieżący rozwój programu).
Wpis, opisujący dlaczego dokładnie wprowadziliśmy takie podejście znajdziecie tutaj.
Jednakże … rynek geodezyjny rządzi się własnymi prawami (po szczegóły zapraszam na bloga SkyRasterBlog) i niekoniecznie innowacja jest silnikiem napędowym.
Dlatego też od kwietnia 2018 wprowadziliśmy i stosujemy nowy niższy cennik (średnio o ok 30%, np. RTK PowerGPS II PRO z ceny 1189zł netto za licencję spadł do 810zł netto/lic), jednocześnie nie ma nic za darmo – obniżając ceny musieliśmy podjąć część trudnych decyzji, jakie podejmuje się przy cięciach.
Cięcia i zmiany
Raporty/RTK PowerGPS seria III
Obecna seria PowerGPS i Raportów (II) miała premierę w 2016r. Mamy jednak 2018 – najwyższy czas na zmianę i wprowadzenie kolejnej odsłony?
Od jakiegoś czasu prowadziliśmy prace w kierunku wytyczenia rozwoju, przygotowywanie bazy nowych rozwiązań (często już rozpoczętych), zbierania środków na prace w zakresie nowej, trzeciej serii obu programów.
W przypadku Raportów wdrożenie miało polegać na zmianie interfejsu na bardziej graficzny (lepsza obsługa mapy), optymalizacji dużych zbiorów czy szerszych zmianach w zakresie asysty dla pomiaru (np. lepsza weryfikacja i edycja).
Dla PowerGPSa modyfikacje miały być szersze: oprócz zmiany interfejsu graficznego (na bardziej nowoczesny), dostosowania do większych zbiorów i projektów (powyżej 1000 pikiet, z dużymi DXFami) i kolejnych odbiorników czy ostatnio modnych metod pomiaru w wychyleniu. Dodając do tego wersje dedykowane dla nowszych wersji Androida (6-8) szykowało się sporo ciekawych zmian.
Teraz już wiemy – wydanie serii III i jej wsparcie nie będzie miało ekonomicznego sensu. Przy konieczności zmiany cennika na niższy, nawet część wdrożonych wcześniej prac nie została zwrócona, co tym bardziej stawiało pod znakiem zapytania dalsze inwestowanie w rozwój aplikacji (z ekonomicznego punktu widzenia, projekty geodezyjne nie są na plusie (nie generują zysku) – brak pokrycia kosztów części prac, choć generują przychody).
Dodając do tego małą ilość osób, które w kontakcie oczekiwało większych zmian w obu programach, wprowadzenie nowości mogłoby również wygenerować problemy, jakich mieliśmy okazję doświadczyć przy wydaniu pierwszej serii PowerGPS (z interfejsem innym od tych spotykanych w rozwiązaniach kontrolerowych).
Finalnie – prace w tym zakresie serii III wstrzymaliśmy i stwierdziliśmy, że jedyne sensowne wyjście to kontynuacja serii II i wydawanie rzadszych/mniejszych aktualizacji do tej serii. Dla osób posiadających licencję na „dwójkę” to w sumie dobra wiadomość. Z uwagi na bezpłatne aktualizacje do obu programów sytuacja może być podobna do naszych programów drogowych (gdzie przy danej serii PRO aktualizacje są wydawane od paru lat (bezpłatnie dla użytkowników), choć dużo rzadziej niż w pierwszym latach powstawania programu).
Ma to też związek z faktem, iż oba programy osiągnęły status aplikacji dojrzałych – ich funkcjonalne fundamenty są na tyle silne, że aplikacje można z powodzeniem wykorzystywać w celach nie tylko komercyjnych, ale i naukowych. W związku z tym ilość niezbędnych zmian jest mniejsza, niż na początku, gdy potrzebnychf było sporo zmian, aby taki fundament możliwości zbudować.
Jednak są pewne rzeczy, które musimy wspomnieć jeśli chodzi o wspomniane cięcia – chociażby ze względu na oczekiwania niektórych użytkowników względem oprogramowania. Nie ukrywamy i stawiamy sprawę jasno jak jest!
Zewnętrzny pochyłomierz / Cyfrotyczka
Od czasu do czasu informowaliśmy o pracach nad rozwiązaniem do zapewniania pomiarów w wychyleniu dla odbiorników nieposiadających wychyłomierzy. Urządzenie, jakie nazwaliśmy Cyfrotyczką służyło nam w testach przez jakiś czas, wzbogacane różnymi modułami, mającymi usprawnić wykonanie pomiarów. Sporo przeprowadzonych pomiarów, jeszcze więcej prac związanych z koniecznością przygotowania do publikacji.
Konieczność skoncentrowania się na zadaniach pochłaniających mniej zasobów nie pozwala nam aktywnie kontynuować tego projektu (mamy na niego bardzo mało czasu) – niestety w praktyce wygląda na to, że prace nad tym rozwiązaniem mogą potrwać dłużej, być może finalnie nie uda nam się tego produktu wypuścić (kto wie, czy na rynku wcześniej nie pojawią się podobne rozwiązania).
Wsparcie trybów bazowych
Wsparcie pomiaru RTK w postaci współpracy dwóch urządzeń: bazy i odbiornika ruchomego (Rover) było planowane na dalszy czas rozwoju aplikacji. Niestety jednak z uwagi na obecne sposoby wykorzystywania odbiorników GNSS (Rover+poprawki sieciowe) tego typu rozwiązania stosowane są coraz rzadziej. Prace w tym zakresie nie będą zatem naszymi podstawowymi planowanymi zadaniami.
Wprowadzenie lokalnych układów wsp. płaskich
Tutaj były planowane zmiany w zakresie dodania lokalnych układów miast i testy z nimi związane. Zobaczymy jak będzie wyglądało zainteresowanie, na razie w bliższych planach nie mamy zachęty do powrotu do tego tematu.
Notatki dźwiękowe/video
W tym przypadku temat nie jest anulowany, jednakże otrzymał niższy priorytet wdrożenia, podobnie sprawa wygląda z usprawnieniami modułu tyczenia. Chcielibyśmy ten temat w końcu zakończyć, jednak musimy upewnić się, że na większości kontrolerów na jakich pracuje program, będzie funkcjonowało to poprawnie (co niestety może zająć więcej czasu).
Moduł wpasowania pionowego
Kalibracja dla wysokości (w normalnych pracach bardzo rzadko spotykana) z przyczyn cięć zostaje na razie anulowana. Jeśli uważasz, że powinno być inaczej – zapraszamy do kontaktu.
Dodatkowe funkcje synchronizacji
Z funkcji zgłaszanych nam raz na jakiś czas – np. związane z synchronizacją na FTP lub do Dropboxa lub na inną chmurę – niestety musimy zrezygnować. Nie przewidujemy na razie dalszych prac w tym zakresie, z uwagi na dużą przydatność naszego rozwiązania – serwisu RTK24.net w zapewnianiu przesyłania danych z terenu do biura/oprogramowania RaportyGPS.
Dodanie kolejnych odbiorników i kontrolerów
W tym przypadku będziemy bazować na poziomie zainteresowania oraz szacowanej opłacalności wdrożenia. Niestety nie jesteśmy już w stanie pokrywać większości zasobów dostosowania, nie wykluczamy jednak dodawania nowych odbiorników, choć niestety – będziemy musieli stosować tu częściową lub większościową odpłatność.
Wsparcie kolejnych wersji Androida i nowych kontrolerów
PowerGPS jest przygotowywany na środowisku, które jest przeznaczone do budowania wersji kompatybilnych z Androidem 4.X. Jednakże PG da się zazwyczaj uruchomić i pracować na nowszych wersjach systemu Android z uwagi na kompatybilność wsteczną nowszych wersji.
W trakcie prac prowadziliśmy rozeznanie i powolną migrację na środowiska przeznaczone dla wyższych wersji systemu, tj. 6.0. Jednakże w tym konkretnym przypadku – nasz projekt jest zbyt duży, aby dało się to ekonomicznie „spiąć” bez dodatkowych, większych środków. Dlatego też anulowaliśmy przejście (co było związane z III serią oprogramowania) PowerGPS na nowsze środowisko – podobnie jak prowdzenie PowerGPS dla systemu Windows PC czy przygotowanie specjalnej wersji dla Windows Mobile.
W związku z tym może istnieć możliwość, iż w przypadku niektórych kontrolerów mogą zaistnieć niekompatybilności – np. znane – Samsung S7, które prawdopodobnie wymagają dedykowanej wersji. Niestety – nie jesteśmy w stanie zapewnić dostosowania wszystkich kontrolerów, o które pytacie, będziemy zatem kontynuować testy na wybranych modelach i te modele są zalecane do pracy (chyba że przetestowaliście program na innych i jest OK).
Jak Google chce wymusić na Was zakup nowszego smartfona
Docierają do nas sygnały, że sklep Google Play chce ograniczyć (w niedalekiej przyszłości, tj. od listopada) możliwość udostępniania w sklepach aplikacji przeznaczonych dla niższych wersji Androida. Argumentowane jest to bezpieczeństwem, niestety według nas nie jest prawda. Za bezpieczeństwo zazwyczaj odpowiada najpierw system (którego zadaniem jest ograniczać działanie szkodliwych aplikacji) oraz użytkownik (który nie powinien podejmować akcji mających na celu osłabienie bezpieczeństwa, np. ściągania i uruchamiania programów zawirusowanych).
Od wyższych niż 4 wersja Androida zostały wprowadzone kolejne restrykcje w zakresie uprawnień – czego mieliśmy okazję doświadczyć, np. przy dostępie do zapisu na zewnętrzne karty SD. Tak więc wymuszanie udostępniania wersji kompatybilnych z wyższymi wersjami Androida ma na celu jedynie ograniczenie wyboru dla użytkowników (gdzie będą musieli szukać kontrolerów z Androidem 6, a nie dopuszczać np. tańsze rozwiązania oparte o Androida 4/5) i napędzanie spirali sprzedaży.
Oczywiście – na rynku coraz łatwiej o sprzęty bazujące na Androidzie 6 i wyższych, jednakże wciąż wiele osób korzysta z PowerGPS na sprzętach, których nie da się zaktualizować do wersji wyższych niż 4. Wówczas przygotowywanie aktualizacji tylko na 6 lub wyższe, sprawiłoby, że Ci użytkownicy byliby odcięci od nowych zmian w programie – w rezultacie musieliby wyłożyć fundusze na nowy sprzęt! O ile w przypadku, gdy sprzęt już kończy swój żywot, szukanie czegoś nowszego ma sens, o tyle, jeśli działa dobrze… to po co to zmieniać?
Tak, prawdopodobnie decydentom bardziej zależy na tym, abyście kupowali coraz to nowsze urządzenia, niż takie, które byłyby dla Was opłacalne. Nowsze urządzenia jednak nie zagwarantują Wam większego bezpieczeństwa (z roku na rok sprzęty mogą wysyłać coraz więcej danych o użytkownikach), zatem: o ile korzystanie z programu tylko do pracy i pomiarów jest jeszcze sensowne, o tyle korzystanie dodatkowo z wszelkich dobrodziejstw Androida i usług z nim związanych (np. obsługa bankowości, trzymanie ważnych dokumentów, synchronizacje kalendarzy, korzystanie z facebooka..itd) może narazić Was w przyszłości na potencjalnie niebezpieczeństwo. Niestety – urządzenie z czasem może stać się wygodnym pomocnikiem człowieka, jednak to sprawia, że łatwo o nadmierne zaufanie do nowych technologii, a stąd już tylko parę kroków do ograniczenia swojej uwagi z tym związanej i potencjalnego naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Dlatego też – nie ufajcie własnym tabletom czy telefonom na 100%. To że rozwijamy PowerGPS na Androida i reklamujemy go jako dobry do geodezji, nie oznacza, że jest to system doskonały/idealny i nadający się do wszelkich innych zastosowań. Jest on po prostu opłacalny dla użytkowników w Polsce, natomiast ze swojej strony musimy podejmować takie decyzje, aby umożliwić użytkownikom podjęcie jak najlepszej decyzji (szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia).
Nam zależy na tym, aby program był kompatybilny z możliwe wczesną wersją systemu – zatem migracja do wyższego środowiska może sprawić, iż programu nie da się uruchomić na wcześniejszej wersji systemu. A to już zmniejsza znacznie siłę argumentu za inwestowaniem w migrację na nowsze środowisko.
Owszem postęp powinien być, ale… nie za wszelką cenę!
Kalibracja rastrów
Moduł kalibracji rastrów, jaki był rozwijany od jakiegoś czasu, został na razie wstrzymany. Co prawda nie jest to specjalnie bolesne – jest wiele programów, pozwalających na kalibrację i przygotowanie rastrów np. na Windows PC.
Moduł drogowy
Funkcje wsparcia dla kwestii drogowej (np. klotoidy, łuki, sekcje/odcinki dróg, 3D) na razie nie będą miały swoich 5 minut podczas aktualizacji. W przyszłości – oczywiście tematu nie wykluczamy, jednak będziemy koncentrować się bardziej na kompatybilności w zakresie importu (np. plików XML związanych z tym tematem).
Optymalizacja dużych zbiorów danych
Co jakiś czas pojawiały się zmiany w zakresie optymalizacji prędkości. Ostatnia duża zmiana była dokonana dla wersji 2.10, jednakże wciąż oczekiwane są dalsze usprawnienia w tym zakresie. Szczególnie w przypadku sytuacji, gdy mamy np. kilkumegowy DXF załadowany i kilkaset pikiet. Zmiany w tym zakresie wymagają coraz większych nakładów.
Niestety tutaj nie mamy dobrych wieści – dalszy rozwój programu w zakresie optymalizacji przekracza nasze możliwości finansowe. Dlatego też informujemy, że projekty w obecnej wersji są przeznaczone do obsługi max. kilkuset pikiet, w przypadku większej ilości należy rozbijać je na mniejsze projekty lub wybrać wydajniejszy kontroler.
Prace w zakresie ustalania dokładności pomiaru
W przypadku wcięć liniowych (konkretnie wcięcie liniowe w przód) w PowerGPS możecie zauważyć dodatkowe możliwości, m.in. obsługę pomiaru z przewyższeniami, dodatkowy raport czy szacowanie dokładności pomiaru dla tej konstrukcji pomiarowej. Inne zadania w planie miały być objęte podobnymi rozszerzeniami. Prace w tym zakresie – finalnie anulowaliśmy, głównie jednak z powodu nikłego zainteresowania oceną dokładności.
Pomiary w wychyleniu / Ruide R6i
Wprowadzona w wersji 2.13 wstępna obsługa kompensacji okazała się niewystarczająca do wykonywania precyzyjnych pomiarów w wychyleniu. W przypadku niektórych sytuacji brak odpowiedniej kalibracji mógł spowodować większe, niż oczekiwane (kilka cm) odchyłki od docelowego punktu pomiaru.
Dla osób pracujących ze sprzętami z pochyłomierzem ta sytuacja może być oczywista – pojedynczy pomiar może być mało precyzyjny, dlatego zazwyczaj robi się pomiar offsetowy w wychyleniu na 2 lub 3 punkty – nie należy mylić tego z uśrednieniem kilku pomiarów dokonanego metodą kompensacji – offset jest lepszy!.
Jednak PowerGPS w wersji 2.13 nie posiadał funkcji wsparcia offsetów w wychyleniu.
Czy w wersji 2.14 się to zmieniło? Najlepiej poczytajcie o tym w artykule, którego link zamieszczamy na końcu niniejszego wpisu. Informacja będzie dla was jednak pozytywna!
Temat pomiarów w wychyleniu jest jednak na etapie: bliżej niż dalej, zatem tutaj można oczekiwać, iż prace w tym zakresie będą prowadzone.
Wsparcie zdalne
W przypadku wsparcia przez telefon/mail czy system zgłoszeniowy mamy coraz mniej czasu na zapewnienie pomocy technicznej, zatem przedłużeniu może ulec bezpłatna obsługa w tym zakresie. System zgłoszeniowy wciąż pozostanie bezpłatny. Jeśli jednak planujesz zakup i oczekujesz wsparcia spotykanego przy droższych rozwiązaniach (np. gwarancja pomocy w godz. 8-20, czy możliwość pomocy w weekend), proponujemy rozważenie płatnych pakietów wsparcia czy płatnej dedykowanej umowy serwisowej.
Ograniczenie limitów bezpłatnych odświeżeń kodów
W tym przypadku ograniczamy ilość bezpłatnych cesji licencji do 2 / stanowisko (ilość odświeżeń kodu będzie liczona od czasu wydania niniejszego wpisu). W przypadku, gdy planowana jest częsta zmiana kontrolera na nowszy, dalsze zmiany będą wymagały mniejszej ale odpłatności przy odświeżeniu. Wskazana kwestia dotyczy zarówno PowerGPS, jak i Raportów. Jednak w przypadku programu Raporty i dostępności licencji pływających – można zmienić klasyczną licencję na pływającą, przy której stanowisko nie jest ściśle przypisane do licencji – więc w przypadku zmiany komputera licencja będzie automatycznie pobierana i nie będzie z tego tytułu dodatkowych odpłatności – poza ew. odpłatnością za przejście z licencji klasycznej na pływającą. Jednakże w terminie 14 dni od wydania wersji 2.14 możesz to zrobić bezpłatnie!
Plusy czyli nowe zmiany i możliwości
Oprócz cięć oczywiście mamy też rzeczy na plus – np. nowe możliwości obu aplikacji czy kolejne wspierane sprzęty (kontrolery geodezyjne). Poprawki dalej są wdrażane, ulepszenia realizowane, zaś nowe rzeczy opracowywane. Mamy obecnie na to mniej czasu niż wcześniej, musimy też nadrobić w zakresie marketingu, aby móc pozyskać fundusze na dalszy rozwój (mamy nadzieję, szerszy). Prosimy zatem o wyrozumiałość w zakresie oczekiwania na realizację zgłaszanych sugestii czy propozycji rozwoju.
Szlifowanie i stabilność
W naszych pracach od wersji 2.14 mamy zamiar koncentrować się na stabilności i eliminowaniu problemów związanych z tym tematem. Jeśli np. na wielu kontrolerach wystąpiłby powtarzalny błąd (np. wysypujący aplikację), raczej eliminacja tego błędu będzie dla nas ważniejsza, niż wdrażanie kolejnych nowych rzeczy. Czyli: szlifowanie istniejących funkcjonalności, zamiast inwestowania w kolejne nowe rzeczy (które siłą rzeczy też mogą wymagać szlifowania w przyszłości – każda nowa rzecz to potencjalne źródło nowych uwag i sugestii w przyszłości).
Instrukcje i materiały szkoleniowe
Podejmując decyzję o sposobie rozwoju (mniej nowych rzeczy, więcej szlifowania), bierzemy pod uwagę także kwestie instrukcji, niestety trochę zaniedbanej z uwagi na konieczność realizacji coraz to nowych wdrożeń. Teraz będziemy mieli czas uzupełnić materiały szkoleniowe o dodatkowe, ciekawe wpisy!
Warto wspomnieć czego nie zmieniamy – kwestia bezpłatności – aktualizacje dalej pozostają bezpłatne, zatem osoby, które zastanawiały się, czy czekać do serii III czy też kupować II i liczyć na tańszy upgrade – mają jasną sytuację. Jest obecnie taniej, więc tym bardziej – zdecydowanie się opłaca. Ilość funkcji w obu programach jest duża (w praktyce nawet funkcje współpracy w zakresie pomiarów w pochyleniu są praktycznie użyteczne), przydatność programów w geodezji jest oczywista, w przypadku innych branż – warto sprawdzić możliwości np. współpracy z oprogramowaniem geotechnicznym (Sonda Dynamiczna).
Ponieważ ten wpis przedłużył się – zapraszamy do szczegółowego omówienia zmian w PowerGPSie – czyli do drugiej części.
Ma Pan bardzo rozumne podejście co do wielu nowości i podoba mi się to. Tak postęp lecz nie za wszelką cenę, popieram. A androd byłby super gdyby nie google które jest jego posiadaczem i wpycha użytkownikowi tak wiele niepotrzebnego syfu. Zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji zazwyczaj wymaga posiadania konta na googlach, to żenujące i wkurzające. Co do pochyłomierzy w odbiornikach to jakoś mi to nie bardzo pasuje. Niby usprawnia pracę lecz postawienie odbiornika przy samym narożniku budynku lub przy słupie znacznie ogranicza horyzont i tym samym nie mamy pewności dokładności pomiaru. Wg mnie lepiej pomierzyć przedłużenia. Dzięki za ciekawy wpis. Pozdrawiam. Fiszer Stanisław