Święta tuż tuż, a zapowiadany RTK PowerGPS w serii II w końcu może trafić do testerów i osób zainteresowanych sprawdzeniem programu ze swoimi odbiornikami RTK.
Co prawda na razie traktujemy tę wersję jako betę (nie mieliśmy okazji sprawdzić tego konkretnego wydania z wszystkimi obsługiwanymi RTK) – jednakże powinna być to jak najbardziej funkcjonalna wersja, z pomocą której można wykonywać pomiary.
Jeśli chcecie sprawdzić jej możliwości -zapraszam do sekcji pobierania i wyboru wersji 2.02.
Nowy interfejs jest lepszy, dużo lepszy!
Gdy udostępniany był PowerGPS w wersji 1.52 (wersja finalna serii I) był kwiecień tego roku.
Aplikacja prezentowała się wówczas tak:
Wygląd, bazujący na poprzedniku PowerGPS, czyli Cad-Roomie obejmował kwadratowe ciemne ikonki. O ile dostęp do wielu funkcji był dzięki szybki, o tyle dużo funkcji, jakie udostępniał PowerGPS sprawiło, iż odróżniał się on znacznie od innych rozwiązań dostępnych na Windows Mobile.
Po przeprowadzonych analizach i rozmowach z użytkownikami i testerami okazało się, iż tak dużo ikonek zaciemnia obraz i że chętniej widzieliby bardziej tradycyjne podejście i panel z mniejszą ilością detali. Coś na wzór panelu do monitorowania satelitów, jaki ukazał się jeszcze w wersji 1.51. W którymś z wpisach o Raportach GPS w lipcu, czytelnicy mogli zobaczyć jak będzie się prezentował fragment panelu.
19 sierpnia ukazuje się wersja 1.58, która pokazuje w jakim kierunku zmieniony został interfejs. Można to uznać za prototyp PowerGPS v.2.
W tej wersji mapa posiadała tylko najistotniejsze funkcyjne przyciski, które w zależności od trybu przyjmowały inne etykiety. Jeden duży przycisk do uruchamiania pomiaru sprawił, iż pomiar był wygodniejszy (łatwiej trafić w duży przycisk niż celować w małą kwadratową ikonkę). Duże zmiany zaszły także w zakresie interfejsu obliczeń geodezyjnych. Poza tym – zrezygnowaliśmy z Androidowego wyglądu menu i poszliśmy w kierunku natywnego interfejsu graficznego.
To był strzał w dziesiątkę! Nagle pomiar zaczął być naprawdę wygodny, natomiast definiowanie i korzystanie z offsetów – jeszcze lepsze. Tak więc prace te były kontynuowane. Przy okazji program otrzymał dodatkowe ważne moduły, ale o tym w dalszej części wpisu.
Finalnie menu startowe wygląda tak:
natomiast okno mapy i jednocześnie pomiaru zobaczycie tutaj :
a korzystanie z offsetów prezentuje się następująco:
jak widać, są tu już rozszerzenia widoczne z nowego modułu Raportów GPS v.2, czyli możliwość prezentacji błędów Mp punktów. W przypadku wcięcia liniowego program potrafi również te błędy obliczyć.
Zmiany w zakresie zbiorów
Tutaj doszło parę nowych możliwości. Przede wszystkim można będzie lepiej konfigurować zbiory podkładów rastrowych:
a także będzie można importować do projektu zbiory danych z innego projektu.
Dodatkowo nowo projektowane menu do obsługi warstw ma za zadanie dostarczyć funkcji dla bardziej wymagających użytkowników:
Więcej obsługiwanych odbiorników RTK
Tak, również tutaj zaszły zmiany – dzięki współpracy z dystrybutorami sprzętu geodezyjnego GNSS Art-Geo oraz Geo-Truck udało nam się opracować moduły wsparcia dla następujących urządzeń:
- Ruide R90T
- ComNav T300
- Horizon Kronos 200M
na wszystkich tych odbiornikach udało nam się zrealizować pomiar RTK Fixed przy użyciu PowerGPS-a.
Dodatkowo dzięki współpracy z firmą geodezyjną PRO-MGeo udało się nam zrealizować dostosowanie do odbiornika CHC X900+ bazującego na płycie Novatel. Co prawda zauważyliśmy pewne zgrzyty, jeśli chodzi o kwestie inicjalizacji RTK (czasem wyskakiwała informacja o problemach z inicjalizacją – przydałoby się więcej czasu na dostosowanie i sprawdzenie tej sytuacji z użyciem pełnej dokumentacji – niestety producent nie udostępnił nam jeszcze dokumentacji odbiornika), ale pomimo tego pomiar RTK Fixed był możliwy i prawidłowy!
Kalibracja lokalna, czyli metoda Helmerta w akcji
Myślę, że nie miniemy się z prawdą, jeśli powiemy, że była to najważniejsza funkcjonalność tego wydania!
Możliwość wpasowania pomiaru GPS w lokalne punkty osnowy zdecydowanie jest rzeczą, którą zgłaszało coraz więcej geodetów. Taka funkcja na niektórych terenach bywa niezastąpiona – i o ile „jedynka” nie miała takiej funkcji, o tyle „dwójka” PowerGPS nadrabia to zdecydowanie!
Do użycia wpasowania nie są wymagane parametry – jedynie punkty dostosowania (w układzie pierwotnym czyli GNSS oraz wtórnym, czyli osnowa). Mając punkty możemy wybrać (lub zmienić metodę z domyślnej Helmerta) i po chwili parametry zostaną wyliczone i nowo zmierzone punkty będą transformowane.
Program w nowej wersji obsługuje w sumie 16 metod transformacji (przy czym 2 z nich to implementacja Helmerta dla metody Trimbla [z JXL] do której na razie nie mamy algorytmu do wyznaczania parametrów – tylko same przeliczenia).Są to modyfikacje metod: Helmerta, afinicznej i rzutowej + poprawki Hausbrandta.
Można też zapisać zbiór punktów w pliku i później go odtworzyć (np. w innym projekcie).
Mamy też możliwość szybkiego sprawdzenia transformacji na testowym punkcie z opcją porównania. Wszystko co potrzebne, aby sprawdzić w praktyce kwestie poprawności dostosowania.
Skrypt i tabela, czyli same nowości!
Tabela punktów również się zmieniła. Zrezygnowaliśmy z domyślnego okienka Androidowego na rzecz okienka natywnego, czyli interfejsu w jakim zostało wykonane nowe menu. Dzięki temu tabela ma możliwość obsługi zaznaczania wielu punktów, natomiast w przyszłości będzie można łatwo edytować i sprawdzać pikiety bezpośrednio z tabeli. Obecnie można je zaznaczyć, sprawdzić na mapie, usunąć (tak … wiele naraz).
Natomiast skrypty to rozwiązanie, jakie z powodzeniem wdrożyliśmy w RaportachGPS. Tutaj umożliwia ono na razie selekcję, ale za to jak prosto jest zaznaczyć grupę pikiet, które np. spełniają warunki:
zaznacz ( czas>=”10:00″ i
czas<=”15:00″ i DOP>2)
i w takim przypadku skoro możemy zaznaczyć, to możemy je i skasować (lub też skasować pozostałe a potem całość wyeksportować). Ten mechanizm zdecydowanie ma potencjał!
Zmiana modułów
Użytkownicy wersji I zapewne zauważyli jak na ekranie startowym aplikacja wyświetlała na szaro lub niebiesko bloczki z konkretnymi modułami. A to moduł obsługi GPS, a to dalmierza, a to jeszcze sieciowy..itd Było tego sporo, dodatkowo wybrane moduły miały swoje wersje/poziomy…uff. Chyba za bardzo skomplikowane, no nie?
Tak więc stwierdziliśmy, że takie „ścisłe” podejście również może być mniej czytelne – więc teraz na ekranie startowym mamy tylko informację o firmie nabywcy licencji i numerze stanowiska, natomiast moduły na ekranie startowym nie będą się pojawiać.
Zaszła również zmiana w zakresie modułów. Wzorując się na nowych Raportach zintegrowaliśmy poszczególne moduły w kilka większych części, które będą obejmowały po prostu trochę więcej funkcjonalności.Tak więc moduły typu OpenStreetMap, Edytor, Sieciowy wchodzą teraz w skład wersji podstawowej programu w wersji PRO i można uznać, że są integralną częścią programu.
Natomiast nowe funkcje, których realizacja zajęła nam bardzo dużo czasu – będą objęte nowymi, płatnymi modułami, tj. modułem Transformacji i modułem Extra.
Moduł Transformacji będzie obejmował np. rzeczy zarówno związane z transformacją pomiędzy układami, jak i transformacją lokalną (kalibracją), przeliczeniami ETRF2000-ETRF89, poprawkami empirycznymi 1965. Natomiast moduł Extra z kolei zapewni możliwość użycia mechanizmu skryptowego, da parę nowych mechanizmów obliczeń (m.in. znany z modułu Area++ punkty siatki w nowej odsłonie oraz nowe zadanie punkty na linii).
Nowy PowerGPS, nowy folder!
Tak, w zasadzie nie tylko folder, ale i pakiet instalatora! Od wersji v.2 aplikacja instaluje się w katalogu \PowerGPS-v2 oraz ma osobną (ładniejszą) ikonkę, co sprawia, iż możliwe jest posiadanie zainstalowanych dwóch PowerGPSów – serii I i serii II na tym samym urządzeniu. Zakładamy, że ułatwi to sprawę dla użytkowników, którzy jeszcze nie sprawdzili w boju „dwójki”, natomiast aktywnie korzystają z „jedynki”.
Promocja do końca grudnia!
Już prawie mamy Święta, a więc przydałby się jakiś prezent, prawda?
Cóż, pierwszy prezent przewidujemy dla komercyjnych użytkowników PowerGPS serii I – otóż każdy z nabywców PowerGPS „jedynki” otrzymuje bezpłatny upgrade do wersji II i otrzymuje moduły Extra i moduł Transformacji bezpłatnie! Tak więc już w tym momencie zyskujecie ok. 300zł netto, które możecie np. wydać na prezenty dla swoich najbliższych.
Drugi prezent – mamy promocję, więc jeśli zastanawiasz się nad zakupem PowerGPSa, to do końca grudnia możesz to zrobić z 15% rabatem. Jeśli natomiast jesteś już użytkownikiem Raportów i zastanawiasz się nad zakupem PowerGPS-a, to otrzymujesz dodatkowo 5%, czyli w sumie masz 20% rabatu.
Ale to nie wszystko! Parę miesięcy temu ogłosiliśmy ankietę, związaną z obydwiema aplikacjami. Co prawda ankietę wypełniło kilkanaście osób (Raporty 12 osób, PowerGPS 2 osoby), tak więc dziękując tym użytkownikom, którzy poświęcili swój czas przekazujemy im dodatkowe 10% rabatu.
Pełny wpis o promocji i kupon rabatowy znajdziecie tutaj (na blogu SkyRaster.
Kończąc ten wpis chcielibyśmy życzyć Wam Wszystkiego Najlepszego z okazji zbliżających się Świąt! Zdrowia, pomyślności i oczywiście Świąt spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze!
Dodaj komentarz