Już wiecie o istotniejszych ulepszeniach wersji 2.09. Nowy obsługiwany sprzęt (Altus NR2, Kolida S680, Ruide Nova R6, Bosch GLM50C), dobrze dobrane uchwyty, czy to wszystko? Oczywiście, że jest coś więcej! W tym wpisie dokończymy przedstawienie możliwości najnowszej wersji PowerGPS!
Szybciej!
Wersja 2.09 PowerGPS otrzymała nowe przełączniki w zakresie ustawień diagnostycznych. Możecie np. sprawdzić jaką wydajność wyświetlania posiada wasz kontroler (opcja ilości klatek na sekundę), a także wyłączyć numer wersji i zastąpić go procentowym wskaźnikiem baterii (tekstowym, oprócz ikonki).
Jednakże najważniejszym przełącznikiem jest ten dotyczący zapisu logów serwisowych. Opcja, która była na stałe włączona w poprzednich wersjach – mogła lekko spowalniać wyświetlanie realizując zapis tych logów. Z drugiej strony – jest ona nieocenioną pomocą w analizie problematycznych sytuacji. W obecnych wersjach mamy już sporo rozwiązanych problemów z kompatybilnością, tak więc logi mogą być domyślnie wyłączone – i tak też jest jest w wersji 2.09.
Jeśli zdecydowaliście się wybrać smartfon spoza listy urządzeń, które testowaliśmy – i jeśli zaobserwujecie jakiekolwiek problemy – włączcie logi i kontynuujcie pracę, po wszystkim w logach będzie materiał do analizy, który wysłany do nas pozwoli na rozwiązanie problemu lub dostosowanie sprzętu.
Jednak w standardowych przypadkach opcję zapisu logów serwisowych można mieć spokojnie wyłączoną – dzięki temu aplikacja powinna szybciej pracować
Sprawniej!
Zgodnie z Waszymi sugestiami, wersja 2.09 otrzymała ulepszenia, które niby małe, jednak pozwolą lepiej wykorzystać potencjał programu.
Poprawki i ulepszania importu Shape-ów
W drugim wydaniu wersji 2.09 zaktualizowano kod importujący geometrię z plików Shapefile. Dokonano poprawki w miejscu, które uniemożliwiało wcześniej import, dodatkowo dodając możliwość importu danych (atrybutów) z plików DBF i rozpoznania układu na podstawie plików PRJ.
Atrybuty będą importowane jako klucze/tagi (w przeciwieństwie do traktowania ich jako atrybuty (do modułu obsługi EGIB, gdzie dane są zapisywane w hierarchii z obsługą słowników i wymagają odpowiedniego pliku z definicjami).
Zmiana numeru i kodu pikiet z poziomu zadania
To funkcja, jaka ma umożliwić szybszą zmianę w/w parametrów. Jeśli np. dodajecie nowe wcięcie, nazwa punktu wynikowego będzie domyślna (kolejna). Jeśli z jakiś względów chcecie ją zmienić (albo i też kod), możecie skorzystać z przycisku opcji przy bloku danego punktu i wybrać szybką zmianę:
W ten sposób możecie bardzo szybko spersonalizować nazwy obliczanych (wyznaczanych) pikiet.
Statystyka zaznaczonych pikiet
Z poziomu tabeli można zaznaczyć wiele pikiet. Pytanie co w przypadku, gdy chcielibyśmy poznać statystykę zaznaczonych pikiet (np. rozmiar obszaru, wartości min-max, odchylenie standardowe, średnią)?
Teraz wystarczy zaznaczyć pikiety i kliknąć jedną ikonkę!
..a wynik otrzymamy natychmiast:
I to wszystko – obojętnie czy pikiety są zmierzone GPS czy też są to punkty projektowe. Prosto i sprawnie wykonamy statystykę i dowiemy się co i jak.
Uśrednienie zaznaczonych pikiet
Użytkownicy PowerGPS z modułem EXTRA mają możliwość skorzystania z dodatkowego zadania uśredniania pikiet. Jak to działa?
Przede wszystkim wchodzimy do menu obliczeń i wybieramy przycisk uśrednienie (będzie on widoczny tylko dla posiadaczy modułu EXTRA).
Następnie decydujemy – czy chcemy wybrać pikiety do uśrednienia z mapy (wciskamy przycisk MAPA i klikamy żądane punkty), czy też chcemy je wybrać z listy (przycisk Z LISTY). Po wybraniu co najmniej dwóch punktów, aplikacja obliczy średnią i wyznaczy nowy punkt:
Co jest fajne w PowerGPS – i czego nie oferują inne aplikacje polowe – jest charakterystyczne podejście do dynamiki obliczeń. Jeśli np. zdefiniujemy zadanie i w trakcie okaże się, że np. zmierzyliśmy jedną z pikiet bazowych obliczenia zbyt mało dokładnie – możemy ją ponownie pomierzyć bez jej kasowania. Po prostu zaznaczamy pikietę, wybieramy opcje i pozycję Pomierz przez GPS.
Punkt zostanie zmieniony i zadanie bazujące na tym punkcie (uśrednienie), również zostanie „w locie” przeliczone. To gwarantuje, że wyniki obliczeń zawsze będą aktualne – użytkownik nie musi nic dodatkowo przeliczać czy zmieniać! Oszczędność czasu!
Wiemy już – mając zadanie uśrednienia możemy uśredniać uśrednione punkty (każdy punkt zmierzony GPS jest już wcześniej uśredniony – zazwyczaj pochodzi z co najmniej 5 epok), zwiększając tym samym precyzję otrzymanego wyniku.
Ktoś jednak zada pytanie – czy nie dałoby się tego zrobić z poziomu modułu tabeli?
Odpowiedzią jest RTK PowerGPS 2.09, gdzie mamy do dyspozycji mały przycisk (pod tabelą), który pozwala na szybkie utworzenie zadania uśrednienia i dodania do niego wybranych (zaznaczonych) w tabeli pikiet.
Dla kogoś, kto często realizuje takie uśrednienia – będzie to dodatkowy zysk na czasie!
Sterowanie głowicą panoramiczną
W geodezji nie jest to popularny sprzęt – w końcu mamy bardziej dokładne zrobotyzowane tachimetry. Jednakże przy mniej sformalizowanych pomiarach (np. amatorskich lub pół-profesjonalnych) posiadanie takiej głowicy może uprościć wykonanie specyficznego rodzaju pomiarów (z użyciem dalmierza).
Stąd też w wersji 2.09 otwieramy możliwości w zakresie wykorzystania sprzętu przeznaczonego głównie do fotografii lub astrofotografii, wprowadzając nowy, obsługiwany typ sprzętu.
To jak wygląda sterowanie taką głowicą trudno opisać suchym tekstem, niedługo opublikujemy odpowiedni filmik.
Zgłoszenie wprost z terenu!
W wersji 2.09, wzorem Raportów GPS, wprowadziliśmy przebudowę menu informacyjnego, aby móc dodać przyciski do zgłaszania uwag i sugestii. Chcielibyście mieć możliwość zgłaszania uwag czy sugestii do programu z poziomu telefonu prawda?
Tak więc macie! – w bardzo prosty sposób, PowerGPS przekieruje Was do przeglądarki i serwisu, który jest kompatybilny z wyświetlaczami telefonów i umożliwi Wam zarówno dodanie zgłoszenia, jak i jego późniejsze śledzenie.

Panel przeglądowy serwisu – dostępny po kliknięciu w belkę tytułową. Jak na dłoni statystyka naszych zgłoszeń, czy mail oferuje nam takie możliwości?
Wesprzyj PowerGPS, czyli ufunduj zmiany!
Możecie również zagłosować na nowe funkcjonalności, które również przewidzieliśmy dla PowerGPS.
Dokładniejszy opis tego mechanizmu znalazł się we wpisie związanym z wersją 2.09 Raportów. W skrócie – w ramach systemu zgłoszeniowego i sekcji PowerGPS macie dostęp do tematów, które zostały zgłoszone do realizacji, np:
Po kliknięciu tytułu tematu uzyskujemy dostęp do opisu:
Możecie tutaj sprawdzić postęp i zobaczyć zainteresowanie, poprzez zapoznanie się z ilością poszczególnych typów głosów, a także sprawdzić pozostały koszt wdrożenia i dotychczasowe wsparcie finansowe tematu przez użytkowników oraz dystrybutorów.
Głosowanie
Głosowanie wykonujecie korzystając z przycisku Głosuj i wciskając odpowiedni wg naszego uznania przycisk:
Jak tylko głosów zbierze się odpowiednio reprezentacyjna ilość – będą one decydować o kolejności realizacji zgłoszeń – to one pokażą nam jakie jest zainteresowanie wdrożeniem konkretnych funkcji – i którymi rzeczami powinniśmy się zajmować w pierwszej kolejności.
Są jednak rzeczy, których nie jesteśmy na danym moment zrealizować – głównie z powodów finansowych (trudno się dziwić – oprogramowanie jest tanie i jest dopiero od roku na rynku).
Szukając rozwiązania zdaliśmy sobie sprawę, że jedyny sensowny sposób – to odpowiednio zorganizowana akcja i wsparcie która pokryje koszt realizacji wdrożenia. Wsparcie oczywiście jest dobrowolne, jednakże w naszej ocenie – bez niego, nie będziemy w stanie prowadzić dalszych aktualizacji na skalę obserwowaną do tej pory.
Tak więc, jeśli zależy Wam na konkretnych funkcjach – możecie wesprzeć te pasujące Wam – i to co ważniejsze – wsparcie może być na poziomie rzędu 50-100zł, co przy X fundujących może umożliwić nam wdrożenie nawet bardzo złożonej rzeczy.
Czas aktualizacji
Pełną listę zmian wersji 2.09 znajdziecie pod tym linkiem. Ponieważ wydanie drugie PowerGPS zostało już wykonane – zapraszamy do aktualizacji (także użytkowników, którzy zainstalowali pierwsze wydanie 2.09) do najświeższej możliwej wersji.
Czekamy również na Wasze oceny programu dokonane w serwisie GooglePlay oraz Opinie-Cad.
Dodaj komentarz