Nowe moce PowerGPS – cz. II, szybciej i sprawniej!

Już wiecie o istotniejszych ulepszeniach wersji 2.09. Nowy obsługiwany sprzęt (Altus NR2, Kolida S680, Ruide Nova R6, Bosch GLM50C), dobrze dobrane uchwyty, czy to wszystko? Oczywiście, że jest coś więcej! W tym wpisie dokończymy przedstawienie możliwości najnowszej wersji PowerGPS!

Szybciej!

Wersja 2.09 PowerGPS otrzymała nowe przełączniki w zakresie ustawień diagnostycznych. Możecie np. sprawdzić jaką wydajność wyświetlania posiada wasz kontroler (opcja ilości klatek na sekundę), a także wyłączyć numer wersji i zastąpić go procentowym wskaźnikiem baterii (tekstowym, oprócz ikonki).

wskazniki-diag

Jednakże najważniejszym przełącznikiem jest ten dotyczący zapisu logów serwisowych. Opcja, która była na stałe włączona w poprzednich wersjach – mogła lekko spowalniać wyświetlanie realizując zapis tych logów. Z drugiej strony – jest ona nieocenioną pomocą w analizie problematycznych sytuacji. W obecnych wersjach mamy już sporo rozwiązanych problemów z kompatybilnością, tak więc logi mogą być domyślnie wyłączone – i tak też jest jest w wersji 2.09.

zapis-log

Jeśli zdecydowaliście się wybrać smartfon spoza listy urządzeń, które testowaliśmy – i jeśli zaobserwujecie jakiekolwiek problemy – włączcie logi i kontynuujcie pracę, po wszystkim w logach będzie materiał do analizy, który wysłany do nas pozwoli na rozwiązanie problemu lub dostosowanie sprzętu.

Jednak w standardowych przypadkach opcję zapisu logów serwisowych można mieć spokojnie wyłączoną – dzięki temu aplikacja powinna szybciej pracować

Sprawniej!

Zgodnie z Waszymi sugestiami, wersja 2.09 otrzymała ulepszenia, które niby małe, jednak pozwolą lepiej wykorzystać potencjał programu.

Poprawki i ulepszania importu Shape-ów

W drugim wydaniu wersji 2.09 zaktualizowano kod importujący geometrię z plików Shapefile. Dokonano poprawki w miejscu, które uniemożliwiało wcześniej import, dodatkowo dodając możliwość importu danych (atrybutów) z plików DBF i rozpoznania układu na podstawie plików PRJ.

lista-kluczy
Atrybuty będą importowane jako klucze/tagi (w przeciwieństwie do traktowania ich jako atrybuty (do modułu obsługi EGIB, gdzie dane są zapisywane w hierarchii z obsługą słowników i wymagają odpowiedniego pliku z definicjami).

Zmiana numeru i kodu pikiet z poziomu zadania

To funkcja, jaka ma umożliwić szybszą zmianę w/w parametrów. Jeśli np. dodajecie nowe wcięcie, nazwa punktu wynikowego będzie domyślna (kolejna). Jeśli z jakiś względów chcecie ją zmienić (albo i też kod), możecie skorzystać z przycisku opcji przy bloku danego punktu i wybrać szybką zmianę:

wciecie-zmiana-nazwy-punktu

wciecie-zmiana-2

Wpisujemy nowy numer, by za chwilę…

mapa-zmiana-nazwy

Zobaczyć dokonaną zmianę – także na mapie.

W ten sposób możecie bardzo szybko spersonalizować nazwy obliczanych (wyznaczanych) pikiet.

Statystyka zaznaczonych pikiet

Z poziomu tabeli można zaznaczyć wiele pikiet. Pytanie co w przypadku, gdy chcielibyśmy poznać statystykę zaznaczonych pikiet (np. rozmiar obszaru, wartości min-max, odchylenie standardowe, średnią)?

Teraz wystarczy zaznaczyć pikiety i kliknąć jedną ikonkę!

statystyka-przycisk

..a wynik otrzymamy natychmiast:

statystyka-wynik

I to wszystko – obojętnie czy pikiety są zmierzone GPS czy też są to punkty projektowe. Prosto i sprawnie wykonamy statystykę i dowiemy się co i jak.

Uśrednienie zaznaczonych pikiet

Użytkownicy PowerGPS z modułem EXTRA mają możliwość skorzystania z dodatkowego zadania uśredniania pikiet. Jak to działa?

Przede wszystkim wchodzimy do menu obliczeń i wybieramy przycisk uśrednienie (będzie on widoczny tylko dla posiadaczy modułu EXTRA).

Następnie decydujemy – czy chcemy wybrać pikiety do uśrednienia z mapy (wciskamy przycisk MAPA i klikamy żądane punkty), czy też chcemy je wybrać z listy (przycisk Z LISTY). Po wybraniu co najmniej dwóch punktów, aplikacja obliczy średnią i wyznaczy nowy punkt:

Co jest fajne w PowerGPS – i czego nie oferują inne aplikacje polowe – jest charakterystyczne podejście do dynamiki obliczeń. Jeśli np. zdefiniujemy zadanie i w trakcie okaże się, że np. zmierzyliśmy jedną z pikiet bazowych obliczenia zbyt mało dokładnie – możemy ją ponownie pomierzyć bez jej kasowania. Po prostu zaznaczamy pikietę, wybieramy opcje i pozycję Pomierz przez GPS.

Punkt zostanie zmieniony i zadanie bazujące na tym punkcie (uśrednienie), również zostanie „w locie” przeliczone. To gwarantuje, że wyniki obliczeń zawsze będą aktualne – użytkownik nie musi nic dodatkowo przeliczać czy zmieniać! Oszczędność czasu!

Wiemy już – mając zadanie uśrednienia możemy uśredniać uśrednione punkty (każdy punkt zmierzony GPS jest już wcześniej uśredniony – zazwyczaj pochodzi z co najmniej 5 epok), zwiększając tym samym precyzję otrzymanego wyniku.

Ktoś jednak zada pytanie – czy nie dałoby się tego zrobić z poziomu modułu tabeli?

usr-ikonOdpowiedzią jest RTK PowerGPS 2.09, gdzie mamy do dyspozycji mały przycisk (pod tabelą), który pozwala na szybkie utworzenie zadania uśrednienia i dodania do niego wybranych (zaznaczonych) w tabeli pikiet.

pkt-usr

Dla kogoś, kto często realizuje takie uśrednienia – będzie to dodatkowy zysk na czasie!

Sterowanie głowicą panoramiczną

W geodezji nie jest to popularny sprzęt – w końcu mamy bardziej dokładne zrobotyzowane tachimetry. Jednakże przy mniej sformalizowanych pomiarach (np. amatorskich lub pół-profesjonalnych) posiadanie takiej głowicy może uprościć wykonanie specyficznego rodzaju pomiarów (z użyciem dalmierza).

glowica-gs

Stąd też w wersji 2.09 otwieramy możliwości w zakresie wykorzystania sprzętu przeznaczonego głównie do fotografii lub astrofotografii, wprowadzając nowy, obsługiwany typ sprzętu.

glowica-ster

To jak wygląda sterowanie taką głowicą trudno opisać suchym tekstem, niedługo opublikujemy odpowiedni filmik.

Zgłoszenie wprost z terenu!

W wersji 2.09, wzorem Raportów GPS, wprowadziliśmy przebudowę menu informacyjnego, aby móc dodać przyciski do zgłaszania uwag i sugestii. Chcielibyście mieć możliwość zgłaszania uwag czy sugestii do programu z poziomu telefonu prawda?

uwagi-sug

Tak więc macie! – w bardzo prosty sposób, PowerGPS przekieruje Was do przeglądarki i serwisu, który jest kompatybilny z wyświetlaczami telefonów i umożliwi Wam zarówno dodanie zgłoszenia, jak i jego późniejsze śledzenie.

zglos-sug

zgloszenie-web

Łatwy do wypełnienia formularz.

 

panel-start-rpg

Panel przeglądowy serwisu – dostępny po kliknięciu w belkę tytułową. Jak na dłoni statystyka naszych zgłoszeń, czy mail oferuje nam takie możliwości?

 

zglosz-rozw

Wesprzyj PowerGPS, czyli ufunduj zmiany!

Możecie również zagłosować na nowe funkcjonalności, które również przewidzieliśmy dla PowerGPS.

Dokładniejszy opis tego mechanizmu znalazł się we wpisie związanym z wersją 2.09 Raportów. W skrócie – w ramach systemu zgłoszeniowego i sekcji PowerGPS macie dostęp do tematów, które zostały zgłoszone do realizacji, np:

system-zgl-temat-1

Po kliknięciu tytułu tematu uzyskujemy dostęp do opisu:

zgloszenie-1-a

 

zgloszenie-1-b

Możecie tutaj sprawdzić postęp i zobaczyć zainteresowanie, poprzez zapoznanie się z ilością poszczególnych typów głosów, a także sprawdzić pozostały koszt wdrożenia i dotychczasowe wsparcie finansowe tematu przez użytkowników oraz dystrybutorów.

Głosowanie

Głosowanie wykonujecie korzystając z przycisku Głosuj i wciskając odpowiedni wg naszego uznania przycisk:

glos-wyd

Jak tylko głosów zbierze się odpowiednio reprezentacyjna ilość – będą one decydować o kolejności realizacji zgłoszeń – to one pokażą nam jakie jest zainteresowanie wdrożeniem konkretnych funkcji – i którymi rzeczami powinniśmy się zajmować w pierwszej kolejności.

Są jednak rzeczy, których nie jesteśmy na danym moment zrealizować – głównie z powodów finansowych (trudno się dziwić – oprogramowanie jest tanie i jest dopiero od roku na rynku).

Szukając rozwiązania zdaliśmy sobie sprawę, że jedyny sensowny sposób – to odpowiednio zorganizowana akcja i wsparcie która pokryje koszt realizacji wdrożenia. Wsparcie oczywiście jest dobrowolne, jednakże w naszej ocenie – bez niego, nie będziemy w stanie prowadzić dalszych aktualizacji na skalę obserwowaną do tej pory.

Tak więc, jeśli zależy Wam na konkretnych funkcjach – możecie wesprzeć te pasujące Wam – i to co ważniejsze – wsparcie może być na poziomie rzędu 50-100zł, co przy X fundujących może umożliwić nam wdrożenie nawet bardzo złożonej rzeczy.

Czas aktualizacji

Pełną listę zmian wersji 2.09 znajdziecie pod tym linkiem. Ponieważ wydanie drugie PowerGPS zostało już wykonane – zapraszamy do aktualizacji (także użytkowników, którzy zainstalowali pierwsze wydanie 2.09) do najświeższej możliwej wersji.

Czekamy również na Wasze oceny programu dokonane w serwisie GooglePlay oraz Opinie-Cad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *