PowerGPS na fali, czyli wkracza wersja 2.06

Ledwo koniec lutego i mieliśmy aktualizację PowerGPS, a tu nagle pojawia się kolejna!
Co się stało? Czyżby krytyczne poprawki?

Bynajmniej! To po prostu kolejny odbiornik RTK działający z PowerGPS!

Aktualizacja również została dodana do sklepu Google Play!

Co nowego w wersji 2.06?

Pełną listę zmian tradycyjnie możecie przejrzeć na stronie „Historii zmian”.

Tym razem aktualizacja nie zawiera dużej ilości zmian, jednakże mamy sygnały, iż na wersję wyczekują już użytkownicy nowego sprzętu, tak więc:

Kompakt od Ruide w akcji – poznajcie S680!

RuideS680Informację o modelu S680 otrzymaliśmy z pierwszej ręki od Pana Artura – właściciela firmy GNSS Art-Geo, sprzedającej sprzęt geodezyjny marki Ruide. S680 to kompaktowy odbiornik GNSS, który podobnie jak wspomniany we wcześniejszym odcinku S660, również można schować do kieszeni, choć w końcu jest to wciąż odbiornik RTK, czyli sprzęt dużej precyzji.

Pan Artur zaproponował wprowadzenie dostosowania PowerGPS do tego modelu RTK. Jak się okazało, udało się to zrobić w krótkim czasie. Gdy otrzymaliśmy informację, iż sprzęt sprawuje się poprawnie, a jego nabywcy już czekają na nową wersję Power-a – wydajemy oficjalną aktualizację wspierającą ten model sprzętu.

Jest to już 10 model sprzętu RTK, który posiada obsługę pełnej inicjalizacji odbiornika w PowerGPS.

Usprawnienia obliczeń geodezyjnych

Jeden z użytkowników PowerGPS z modułem Extra, tym razem korzystający z programu w zakresie rolnictwa precyzyjnego, zasugerował nam, iż przydałoby się móc wykonywać przedłużenia linii, także z ich końców.

Przypomnijmy, jak wygląda zadanie punktu na linii:

PunktNaLinii-1

Jak widzimy, mamy dwa punkty i potencjalnie dwie odległości – którymi możemy odmierzyć miejsce do utworzenia nowego punktu.

Lecz jeśli chcielibyśmy utworzyć punkt poza linią… tutaj właśnie trzeba by użyć parametru ujemnego. W poprzedniej wersji nie było takiej możliwości, jednak okazało się, że wprowadzenie tej opcji to popularne „chwila-moment”, tak więc została ona wprowadzona:

PunktNaLinii-2

Przy okazji dodano wyświetlanie długości linii bazowej (podobnie jak przy wcięciu liniowym). Niby detal, a może pomóc.

PunktNaLinii-3

Innym przydatnym detalem będzie możliwość wygenerowania punktu pośredniego przy domiarze offsetowym (ortogonalnym). I tutaj możecie podziękować temu samemu użytkownikowi, który również wskazał, iż dobrze by było móc generować taki punkt, bo jednak może się on przydać.

Tak więc w wersji 2.06 – mamy osobny przycisk do generowania:

DomiarOrto-1

i na żądanie możemy taki punkt przygotować:

DomiarOrto-2

Punkt 5 to wynik wygenerowania punktu pośredniego – oprócz automatycznie obliczanego punktu 4 mamy możliwość wyznaczenia również punktu na linii bazowej.

Oczywiście do w/w rzeczy nie musimy posiadać modułu Extra ale… użytkownik zaproponował nam również propozycję nowego zadania obliczeniowego, które wpasowuje się w dodatkowe możliwości modułu Extra i w kolejnych wersjach PowerGPS, posiadając moduł, będziecie mogli skorzystać z jego zalet. Na razie jednak zadanie jest na desce kreślarskiej.

Pokaż mi Galileo … w monitorze satelitów

Nowy PowerGPS to także zmiany w zakresie okna monitora satelitów. Do tej pory mieliśmy wylistowane systemy, jakie zazwyczaj obsługiwał PowerGPS, czyli GPS, Glonass i Beidou.

Jednak w trakcie pomiarów czasem bywa, że zostaną rozpoznane satelity typu SBAS, a także inne – i wówczas trudno było na szybko ocenić ile mamy tych dodatkowych. Od czasu do czasu było zapytanie: czy PowerGPS obsługuje system Galileo?

Sat-1

Tak więc od tej pory, jeśli do programu dotrze informacja o danych z Galileo – wówczas będą wylistowane. Jednakże z uwagi na ograniczoną ilość miejsca – pełny wykaz jest dostępny jedynie na ekranie satelitów, natomiast w pozostałych oknach będziemy mieli skrócony do 3 pozycji wykaz.

Dane z Galileo będą również zapisywane do pliku PGPS – tutaj odbyła się aktualizacja formatu i w związku z tym przygotowaliśmy kolejną wersję Raportów, które będą obsługiwać zaktualizowane dane o satelitach.

Zmiany objęły również dół okna – z uwagi na rozszerzanie informacji o satelitach (odbiorniki potrafią naraz śledzić kilkadziesiąt satelitów – wówczas w dobrym tonie byłoby wykazanie siły sygnału wszystkich) – tak więc od wersji 2.06, na pierwszym ekranie znikają współrzędne XYH (w końcu są dostępne w każdym następnym oknie), aby można było zmieścić większą ilość pasków z sygnałami. W kolejnej wersji 2.07 będzie to jeszcze usprawnione, aby wykorzystać miejsce puste po XYH.

Czy dodamy inne odbiorniki RTK?

Tak się składa, iż jesteśmy blisko wprowadzenia obsługi nowego odbiornika – istnieje duża szansa, iż w wersji 2.07 otrzymacie możliwość pracy z PowerGPS na kolejnym, precyzyjnym sprzęcie RTK.

Pora na aktualizację!

Start! – z tej strony możecie pobrać najnowszą wersję programu na system Android.

Zachęcamy również do dodawania opinii związanej z programem – pod tym linkiem znajdziecie odpowiednią sekcję, poświęconą aplikacji. W tym serwisie, czyli http://opinie-cad.pl znajdziecie również możliwość ocenienia innego naszego programu – RaportyGPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *