Poprzednią aktualizację PowerGPS mieliście okazję poznać jeszcze przed wakacjami – przyniosła sporo nowych rzeczy, przy okazji wyszły dwie dodatkowe aktualizacje tamtej wersji. Trochę czasu minęło, pytanie czy nadchodzący PowerGPS 2.10 jest nas w stanie czymś zaskoczyć? Jakiś nowy sprzęt, nowe funkcje? Odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.
Ponad setka zmian!
Tak – to prawda. Nowy PowerGPS przez ostatnich kilka miesięcy dorobił się 113 zmian (mniejszych lub większych), obejmujących różny zakres funkcjonalności. Jeśli interesuje Was spis, oto on:
Historia zmian PowerGPS – v. 2.10
Dobrze, że jeszcze w tym roku!
Mało brakowało, a obecna aktualizacja nie ujrzałaby światła dziennego! Planowana pierwotnie w okolicach października, przesunęła się o 2 miesiące, jednakże wciąż dochodziły nowe rzeczy, które trzeba było uwzględnić, część nowych funkcji wymusiło poświęcenie dodatkowego czasu i zasobów – w końcu zależy nam na wysokiej jakości programu!
PowerGPS na I Forum Przemysłów Kreatywnych w Zielonej Górze
Jednym z naszych planów było wystąpienie na I Forum Przemysłów Kreatywnych w Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu Zielonogórskiego (w listopadzie) i prezentację nowej wersji PowerGPS jeszcze przed oficjalną (dzisiejszą) premierą.
Forum okazało się bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem (w planach wpis na ten temat) – przy okazji mieliśmy możliwość zaprezentowania w praktyce w jaki sposób PowerGPS jest w stanie współpracować zarówno z profesjonalnymi odbiornikami geodezyjnymi (dziękujemy dystrybutorom za udostępnienie sprzętu Ruide S680P Meteor oraz Satlab SLC), jak i wbudowanymi w Androida modułami autonomicznymi.
Można było zobaczyć dalmierz w akcji (Bosch GLM50C i GLM100C), a także głowicę panoramiczną sterowaną z poziomu programu. Jako bonus moża było zapoznać się z modelem DeLoreana i dowiedzieć się jak pewien film wpłynął na losy PowerGPS.
Jak sprawdza się crowdfunding w geodezji?
Na przykładzie zbiórki zorganizowanej dla Raportów i PowerGPS poprzez dedykowany system (umożliwiający śledzenie zmian i zgłoszeń) użytkownicy (lub dystrybutorzy) obu programów mieli wgląd, które funkcje są bardziej oczekiwane, a które mniej. Aby przyspieszyć lub umożliwić realizację części z rzeczy wyceniliśmy je i daliśmy możliwość zasponsorowania rozwoju tych funkcji.
Czy patrząc na ilość wdrożonych rzeczy, system zbiórek się sprawdził?
Hmm… chcielibyśmy odpowiedzieć twierdząco, jednakże realia okazały się znacząco inne. O ile głosowanie na priorytety funkcji zostało przyjęte (dzięki czemu mieliśmy informację, które funkcje są istotne dla użytkowników, a które mniej), o tyle zainteresowanie finansowym wsparciem poszczególnych funkcji było praktycznie zerowe! Trudno się nie zgodzić z tym, że nie jest to dobry motywator.
Jednakże dzięki sprzedaży licencji innego naszego oprogramowania (np. Raportów) oraz aktywnemu zainteresowaniu niektórych użytkowników (np. płatnym dostosowaniem do nowych sprzętów) udało nam się przebrnąć przez aktualizacje (choć wciąż z deficytem), co wiązało się np. ze zmianą priorytetów wdrażanych funkcji (np. lepsze wsparcie pomiaru GNSS w trybie ciągłym niż koncentrację na usprawnianiu importu z innych projektów) i niestety ciągłym przesuwaniem wydania poszczególnych rzeczy (np. instrukcji czy filmików instruktażowych). Finalnie część rzeczy (np. wspomniana instrukcja do PowerGPSa oraz obiecane filmiki odnośnie komunikacji z GPS, dostosowanie do Topcona, wpisy na blogu PowerGPS i Raportów) zostały przesunięte na następny rok. Niestety nie jesteśmy w stanie zakończyć tego przed Świętami (które już prawie są). Z tego też powodu szczegółowe opisy na blogu odnośnie wersji 2.10 pojawią się z opóźnieniem, a dziś na szybko opisujemy najistotniejsze kwestie.
Na osłodę dodaliśmy filmik, który jako pierwszy otwiera opisy nowych rzeczy w PowerGPS:
Testy na Android 6
Wersja 2.10 była również testowana przez nas na udostępnionym sprzęcie z systemem 6 na pokładzie (Samsung J5 2016)- a także przez użytkowników (głównie w wersji 2.09), którzy zdecydowali się nabyć telefony, pracujące już pod nowym Androidem 6 (np. MyPhone Hammer AXE LTE z nowej dostawy).
Tu trzeba przyznać było parę zgrzytów – mieliśmy np. raz sytuację w której utraciliśmy część danych z pomiaru, aczkolwiek jak się później okazało, mogła mieć na to wpływ próba dostosowania do zapisu danych na karcie pamięci (była to wewnętrzna dystrybucja, niepublikowana, z testowymi zmianami pewnych uprawnień). Ponieważ zmiana nie pomogła na zapis na karcie w systemach 5/6, po przywróceniu opcji uprawnień znanych z 2.09, sytuacja z utratą danych nie miała już miejsca.
Wpis dotyczący tej sytuacji jest w trakcie pisania, aczkolwiek na ten moment już wiemy, że praca na urządzeniach z systemem 6 jest możliwa i realna (wyjątkiem są np. modele Samsunga S7 – tych nie polecamy, system jest za bardzo zmodyfikowany przez producenta co wpływa na jakość pracy aplikacji!), choć np. bez roota nie będziecie w stanie zapisywać projektów równolegle w pamięci wbudowanej i na zewnętrznej karcie (tak – ta funkcja równoległego zapisu doszła w wesji 2.10).
Harmonizacja danych o dokładności
Wraz z wersją 2.10 Raportów pojawiła się kwestia harmonizacji danych o dokładności.
Czemu o tym piszemy na blogu PowerGPS?
Ponieważ program aktywnie współpracuje z Raportami, więc siłą rzeczy, harmonizacja dotyka także PowerGPS. W tym przypadku ta swego rodzaju normalizacja dotknęła kwestię importu danych o dokładności, czyli HSIG,VSIG,RMS2D,RMS1D,mX,MY,MH – na bazie zgromadzonych materiałów (a także danych nadchodzących z nowych formatów) uściśliliśmy import tych danych* + dodaliśmy możliwość podglądu wybranych parametrów także z poziomu mapy (dodatkowy panel górny – opcja największa szczegółowość).
W skrócie chodzi o to, że przy pomiarze GPS mamy zazwyczaj dwa typy danych o dokładności: to co szacuje na bieżąco odbiornik (HSIG,VSIG,MX,MY,MH) i statystykę pochodzącą z uśrednienia (RMS2D,RMS1D). U nas ta statystyka opierała się o kolumny SD2D i SD1D, natomiast od wersji 2.10, wielkości RMS2D i RMS1D będą tożsame z kolumnami SD2D i SD1D. Gwoli ścisłości w przypadku kontroli lub tyczenia mamy trzeci typ danych o dokładności – różnicę pomiędzy pomiarem, a faktycznymi danymi teoretycznymi – więc jest to najbardziej precyzyjna informacja, ale nie do uzyskania przy nowym pomiarze – stąd geodeta opiera się zazwyczaj o te parametry HSIG VSIG oraz RMS2D i RMS1D – dlatego też dobrze by było aby były wykazane tak, aby można je było nadzorować jednocześnie.
*więcej informacji znajdzie się na blogu Raportów.
Zapraszamy do pobierania (i oceniania)
Pod linkiem:
GooglePlay: rtkpowergps2
znajdziecie wersję do ściągnięcia w sklepie Google Play. Wersja dostępna jest również na stronie pobierania PowerGPS:
http://powergps.pl/pobierz
Aktualizacja cennika…będą rabaty?
Inna sprawa to kwestia cen – mogliście zauważyć, iż od sierpnia PowerGPS potaniał i ta cena utrzymywała się dość długo. Jednakże w trakcie prac i po analizie obecnej wtedy sytuacji (brak wsparcia poszczególnych funkcji, duży nakład na aktualizację) zdaliśmy sobie sprawę, że wraz z wydaniem wersji 2.10 będziemy musieli opublikować nowy (wyższy) cennik PowerGPS, który pozwoli nam rozwijać program w sposób, który nie będzie dla nas tak obciążający.
Aktualizacja programów nastąpiła, więc powinna nastąpić także aktualizacja cen? Prawda, ale mamy okres świąteczny, a podniesienie ceny…co to za prezent?
Dobrze więc – zostawiamy zatem aktualizację cennika na przyszły rok, na razie obowiązuje promocja świąteczna! Jeśli chcecie nabyć programy taniej – macie doskonałą okazję, przy zamówieniach złożonych do końca tego roku gwarantujemy 20% rabatu! (rabat naliczany jest w momencie wystawiania fv).
Jednakże część z Was być może obejrzy ten post już po Nowym Roku, więc w tym przypadku mamy coś extra – promocję świąteczną będziemy honorować również w takich przypadkach – aż do 6 stycznia 2017 włącznie! Natomiast po 10 stycznia to już prawie pewnik – pojawi się nowy cennik, a być może i kolejne nowe funkcje.
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy załoga SkyRaster!
Dodaj komentarz