W grudniu, tuż przed Świętami, udostępniliśmy przedpremierowy dostęp do pierwszych wydań PowerGPS serii II.
To oznaczało, że wkrótce nastąpi oficjalna premiera serii II..
I ten moment właśnie nadszedł! Nowa aplikacja została dodana do sklepu Google Play – kliknij aby to zobaczyć!
Co nowego w wersji 2.05?
Pełną listę zmian tradycyjnie możecie przejrzeć na stronie „Historii zmian”.
Natomiast za chwilę zobaczycie w praktyce, co się zmieniło:
Obsługa tachimetrów
Tachimetr lub też sprzęt Total-Station jest sprzętem, który niegdyś wiódł prym przy pomiarach geodezyjnych. Obecnie mamy dwie główne metody pozyskiwania danych: z wykorzystaniem precyzyjnych odbiorników RTK oraz pomiary z użyciem tachimetrów. Jakiś czas temu na którymś z forów geodezyjnych zadano mi pytanie, jakie tachimetry obsługuje PowerGPS skoro posiada ikonkę tachimetru w sekcji sprzęt. Wtedy mogłem tylko odpowiedzieć: pieśń przyszłości….
Lecz oto przyszłość nadeszła – PowerGPS w wersji 2.05 jest już w stanie obsłużyć pierwsze modele tachimetrów. Co więcej proponujemy rozwiązanie, które wniesie powiew świeżości w zakresie komunikacji z tym wyposażeniem geodety.
Sprzęt bez Bluetooth również da radę!
Dokładnie tak! Obecnie na rynku mamy szereg urządzeń z interfejsem Bluetooth, natomiast w obiegu pozostaje wiele sprzętów, które posiadają wyjście szeregowe (np. typu Lemo) i bezpośrednio wyjścia Bluetooth nie mają. Jednak to właśnie te sprzęty udało nam się jako pierwsze dostosować!
Jak to zrobiliśmy?
Kluczem jest odpowiednia przejściówka – w zasadzie adapter, który z jednej strony przyjmie sygnał szeregowy, po czym cyfrowo go przygotuje do wysłania do modułu Bluetooth, a stąd już prosta droga do komunikacji z kontrolerem mobilnym na Androidzie.
My przygodę z tego typu konwersją rozpoczęliśmy dobre parę lat temu – pod koniec 2009 roku, gdy poszukiwaliśmy metod precyzyjnego pozyskania danych z użyciem dalmierza laserowego. Jednak to nie dalmierz nie posiadał opcji Bluetooth, lecz montaż – głowica zrobotyzowana, na której zamocowany był dalmierz.
Nam potrzebna była przejściówka, która umożliwiałaby prace diagnostyczne w zakresie komunikacji przewodowej oraz bezprzewodowej (jak wiemy kabelek bywa bardziej wydajny, szczególnie przy wyższych prędkościach, ale to Bluetooth daje większą niezależność i elastyczność). I tak „narodził” się Ultra Adapter.
Adapter pozwalał na bardzo elastyczny wybór metody konwersji (np. RS232-USB, RS232-Bluetooth), a przy elastycznym podejściu do zasilania otworzył przed nami pole do popisu w zakresie dostosowywania różnych urządzeń z interfejsem szeregowym.
Teraz, parę lat po tych wydarzeniach, Ultra Adapter znów pokazał swoją przydatność, sprawiając, iż użycie PowerGPS z tachimetrem stało się bardzo proste.
Nikon DTM-332
To sprzęt, jaki mieliśmy okazję osobiście przetestować – dzięki współpracy z firmą LevelGeo, otrzymaliśmy na czas testów sprzęt, aby przekonać się, czy da się go wykorzystać z PowerGPSem.
DTM-332 to sprzęt precyzyjny, ale też i wyposażony w różne przydatne geodecie funkcje. W przypadku komunikacji, umożliwia on wgrywanie pikiet i kodów symboli do urządzenia, a także zgrywanie ich, oraz obserwacji do PC. Jednak przy wykorzystaniu naszej przejściówki z tachimetrem można było skomunikować się przy pomocy zwykłego telefonu.
Cały proces komunikacji został pokazany na videoblogu SkyRaster:
Co ważniejsze – do tego typu komunikacji nie potrzebujecie (oprócz Adaptera) jakiegoś specjalnego sprzętu opartego o Androida (np. z obsługą Bluetooth V.4) – jak to ma miejsce z nowszymi dalmierzami (np. Disto D510, które nie będą współpracować ze urządzeniami z modułami Bluetooth V.2). Komunikacja przez Ultra Adapter z powodzeniem może być realizowana nawet w systemie Windows Mobile (który jeszcze jest często wykorzystywany w geodezji).
Dostosowanie do w/w Nikona zostało wykonane w zakresie:
- importu współrzędnych z tachimetru do PowerGPS
- eksportu współrzędnych do tachimetru z PowerGPS
- importu obserwacji z tachimetru (opcja w zasadzie użyteczna do zapisu pliku z obserwacjami)
Pierwotnie funkcje współpracy z tachimetrami miały być dostępne w całości w obrębie dodatkowego modułu, jednak w postanowiliśmy zrobić ukłon w stronę użytkowników i w zakresie wersji PRO umożliwić komunikację w jedną stronę (z tachimetru do PowerGPS), natomiast pozostałe funkcje (eksportu do tachimetru i pozyskanie obserwacji) zostawić dla posiadaczy modułu Extra.
Z uwagi na uniwersalność rozwiązania, okazało się, że wykonując dostosowanie do DTM-332 mamy otwartą drogę do komunikacji z innymi modelami Nikona:
- Nikon DTM-352, DTM-362, DTM-500, DTM-501
- Nikon NPL-322
- Nikon NPR-302, NPR-332, NPR-352, NPR-362
- Nikon Nivo M
W rezultacie już na starcie mamy całkiem niezłą listę modeli do wyboru.
Topcon GTS-220
Ten model dostosowywaliśmy zdalnie, spory czas temu, jeszcze w oparciu o rozwiązania związane z Windows Mobile. Zresztą użytkownicy Geoforum powinni kojarzyć ten temat i im Ultra Adapter nie powinien być obcy.
Dlatego też teraz, testowo zrobiliśmy dostosowanie jedynie w zakresie odczytu danych z tachimetru – jeśli posiadacie tego typu sprzęt i macie odpowiednią przejściówkę – możecie sprawdzić w praktyce jak zadziała u Was komunikacja.
Z rozpoznania w sieci, okazuje się, że w/w metoda komunikacji powinna umożliwić współpracę z poniższymi tachimetrami:
- Topcon GTS-100N
- Topcon GTS-210
- Topcon GTS-230N
Łatwy dostęp do współrzędnych i opisu pikiet
W serii II-giej zmodernizowaliśmy tabelę pikiet. I w zakresie tejże tabeli pojawiła się ikonka związana z edycją, zapowiadającą niejako dostęp do funkcji edycyjnych.
W wersji 2.05 ikona ta prowadzi do nowego panelu właściwości, który udostępnia na jednym ekranie zarówno numer, kod, opis i współrzędne, jak i notatkę odnośnie sposobu pozyskania pikiet (np. wprowadzona ręcznie lub zmierzona z użyciem metod GNSS).
Nowy obsługiwany sprzęt RTK
Tutaj podziękowania dla Dystrybutora sprzętu geodezyjnego Geomatix, który udostępnił nam na czas testów najmniejszy odbiornik RTK, z jakim mieliśmy do czynienia. Był to South S660, który zerwał z „okrągłościami” na rzecz kanciastych kształtów. Jednak odbiornik tej wielkości (10cm) można spokojnie włożyć do kieszeni, co jest nie do pomyślenia w przypadku standardowych odbiorników RTK o kształcie „ufo” (talerza).
Wielkość sprawia, iż mobilność tej jednostki jest wyraźnie lepsza, atrakcyjności dodaje fakt niższej ceny w porównaniu do standardowych (większych) odbiorników RTK. Jednak w porównaniu do wcześniej testowanych przez nas sprzętów RTK – okazuje się, że odbiornik posiada trochę słabszy moduł Bluetooth (lepiej nie odchodzić z kontrolerem dalej od tyczki), nie posiada wymiennych baterii, nie ma wbudowanej anteny GSM (więc z poprawek można korzystać tylko w jeden sposób – przekazując je z kontrolera), oraz nie obsługuje trybu bazowego oraz statycznego (na szczęście w obecnej wersji nie są one koniecznie potrzebne, ale być może w przyszłości obsługa tego typu rzeczy pojawi się w PowerGPSie). Ale tak czy inaczej – okazuje się, że dokładnościowo wciąż jest to sprzęt, który daje duże możliwości w terenie – zatem wystarczy odpowiednie oprogramowanie – i można rozpoczynać pracę!
I tutaj przydaje się PowerGPS – dodanie obsługi modelu S660 sprawia, iż osoby zainteresowane rozwiązaniami na RTK na Androida już nie obejdą obojętnie wobec takich okazji!
Funkcja odzyskiwania punktów
Funkcja ta pozwala na „złożenie” listy pikiet poprzez odtworzenie współrzędnych z listy punktów jakie są zapisywane w katalogu #Reports – są tam osobne pliki dla każdej pikiety – co jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku gdybyśmy np. usunęli pliki z projektami. Jednakże jeśli będziemy chcieli je złożyć, musielibyśmy każdy plik kopiować do edytora… zbyt dużo roboty, skoro może to zrobić automat.
W tym przypadku automat obejmuje wszystkie katalogi znajdujące się w folderze Projektów – tak więc za jednym zamachem odtworzycie listy pikiet dla każdego projektu.
Funkcja znajduje się w menu diagnostyki, tj. Menu -> Info -> Diagnostyka
Usprawnienia i poprawki importu DXF
W przypadku DXFów planowaliśmy dodatkowe osobne okno importu, które pozwoliłoby modyfikować parametry importu (np. wybieralibyśmy co importujemy, albo docelowy kolor warstwy..itd). Niestety sprawa okazała się bardziej złożona i na ten moment finansowo nie udźwigniemy tej rzeczy. Na pocieszenie jednak – zostały wprowadzone zmiany, które usprawniają import (szczególnie w zakresie kolorystyki).
Usprawnienia i poprawki importu TIFF
Ładowanie rastrów offline, czyli TIFFów może być bardzo przydatne, jeśli dysponujemy takimi plikami. Jednakże TIFFy potrafią być dostarczane w różnych wersjach: a to 1-bitowe, a to 8-bitowe, a to pełny zakres RGB. Z sygnałów jakie otrzymaliśmy po wydaniu poprzedniej wersji, okazało się, że są TIFFy, które w jakiś sposób nie są prawidłowo wyświetlane.
Aby użytkownik w takim przypadku nie męczył się z konwersją w innym oprogramowaniu, wprowadzone zostały zmiany, umożliwiające prawidłowe wyświetlanie TIFFów w tego typu sytuacjach.
Dzięki wyżej wymienionym poprawkom, PowerGPS pozwoli na wyjście w teren z podkładem mieszanym:

Tym razem wersja z tłem zmienionym na srebrne, można na szybko uzyskać lepszą widoczność wybranych elementów.
Nowe zadania geodezyjne
To jakie zadania mogą wejść do obsługi w wesji 2.05 mogło być wiadome, bo od jakiegoś czasu informowaliśmy użytkowników o nowych rzeczach, jakie mogą się w module obliczeń pojawić.
Teraz w praktyce możecie się przekonać, jak działają poszczególne funkcjonalności.
Uśrednianie pikiet
Czy uśrednianie pikiet jest potrzebne w oprogramowaniu, które domyślnie (z automatu) uśrednia próbki uzyskane z RTK? Technicznie może być jednak przydatne, ponieważ mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie będziemy chcieli uzyskać bardziej precyzyjne informacje – chociażby w sytuacji gdy wykonamy pomiar tego samego elementu w kilku sesjach (np. w odstępie paru godzin lub dni). Mając możliwość porównania na mapie możemy stwierdzić jak bardzo pikiety się różnią, ale mając funkcję uśredniania, możemy uzyskać prosto bardziej dokładną współrzędną wynikową.
Funkcję uśredniania wywołujemy z menu Obliczeń, wybierając sekcję Inne obliczenia lub też korzystając z przycisków po prawej stronie (przyciski szybkiego wyboru). Opcja ta jest dostępna tylko dla posiadaczy dodatkowego modułu Extra.
Siatka Orto
Ideą jaka umożliwiła nam prezentacja Wam kolejnej funkcji jest potrzeba, opisana przez jednego z użytkowników PowerGPS – tym razem w zakresie rolnictwa precyzyjnego. W skrócie – celem jest wyznaczenie pikiet, które symbolizują miejsca do sadzenia , aby później wykorzystać je w oparciu o tyczenia (z użyciem traktora). W zasadzie w takich przypadkach dobrze by było wygenerować zarówno pikiety, jak i trasę, aby można było na bieżąco kontrolować położenie pojazdu w stosunku do wyznaczonej linii.
W przypadku wcześniejszej wersji PowerGPS, program posiadał funkcję generowania punktów siatki. I to w zasadzie mogłoby dawać minimalne rozwiązanie w tym temacie, ale:
- trzeba by wyznaczyć 4 punkty narożne i to dość precyzyjnie (można wyznaczyć dwa i przygotować dwa zadania wyznaczające kolejne 2 punkty prostopadle – trochę czasu to zajmie)
- trzeba by narysować linię w oparciu o wszystkie wygenerowane punkty
A czy nie wygodniej by było po prostu zadać dwa punkty, ilość rzędów i kolumn, i chociażby przesunięcie od początku punktu startowego? No oczywiście że prościej i szybciej.
I taka była geneza tego zadania. Reszta to już zaprogramowanie i przetestowanie odpowiedniej funkcjonalności, która od razu załatwi nam wszystko naraz:
Jak widać PowerGPS oferuje Wam coraz więcej przydatnych i optymalizujących pracę funkcji – w/w zadanie znajdziecie w Innych obliczeniach, dostępnych w zakresie modułu Extra.
Podział powierzchni
Podział powierzchni to tematy znane z sekcji G.U.R., czyli geodezji urządzeniowo-rolnej. To właśnie w tym zakresie geodeci mając określony zakres powierzchni, są w stanie precyzyjnie ją podzielić na mniejsze części (ew. scalić mniejsze i uzyskać większe). O ile scalenie nie jest specjalnie wymagającym matematycznie zadaniem, o tyle podział już tak. Spróbujcie bowiem na szybko podzielić w terenie niezbyt regularną działkę – np. wydzielić obszary o zadanej powierzchni.
Nie będzie prosto.
Wiem o tym, bo wiele lat temu, jeszcze w technikum, głowiłem się nad tym, jakim wzorem mógłbym opisać podział powierzchni w oparciu o trapezowy (nieregularny) kształt działki. Osoby bardziej dociekliwe pewnie mogły zwrócić uwagę na zadanie geodezyjne, jakiego próżno szukać w innym oprogramowaniu – miary trapezu. A to właśnie takie zadanie już spory czas temu zostało dodane do PowerGPS. Jednakże to zadanie to wciąż częściowe rozwiązanie – wciąż trzeba by rozpisać miary na kartce i po obliczeniu wprowadzić je do kolejnego zadania, wyznaczenia punktu na linii. Życzę powodzenia, gdy będziemy chcieli wyznaczyć np. 10 działek.
I tu z pomocą przychodzi zadanie Podziału Powierzchni, czyli kolejny bonus dla posiadaczy modułu Extra.
Moduł ten prezentuje się następująco:
I jak widać potrafi błyskawicznie podzielić nam powierzchnię – przez co nie musimy brać ze sobą w teren notebooka, wystarczy PowerGPS z odpowiednim modułem! I to właśnie nazywa się innowacja 🙂
Inne zmiany
Usprawnienia w zakresie zadania pola powierzchni
Tutaj akurat poprawki związane z faktem, iż w wersji wcześniejszej wybieranie punktów z mapy czasem było utrudnione. Teraz powinno być dużo lepiej – bardziej intuicyjnie.
Poprawka w zakresie importu plików z ogonkami
Poprawka problemu zgłoszonego ostatnio, a mianowicie importowania pliku tekstowego, zawierającego w nazwie polskie znaki diakrytyczne (ogonki). Plik taki był widziany, ale nie był wczytywany. Teraz już problemu być nie powinno.
Ponowne przeliczanie pikiet z kalibracji
Jeśli korzystamy z funkcjonalności wpasowania poziomego (np. poprzez kalibrację z jakiegoś układu lokalnego), każdy punkt dodany w trybie włączonej kalibracji będzie posiadał współrzędne przeliczone już z uwzględnieniem tej konkretnej kalibracji.
Co jednak zrobić, gdy podczas pomiarów stwierdzimy, że trzeba by wprowadzić zmiany w kalibracji i przeliczyć punkty wcześniej zapisane?
Tego typu potrzeby były nam zgłaszane już po wydaniu wersji z obsługą kalibracji. Tak więc w efekcie w najnowszej wersji, w zakresie przycisku Więcej znajdziecie możliwość wywołania przeliczenia wszystkich wcześniejszych punktów z kalibracji.
Uwaga! Metoda ta nie zmienia zapisanych plików w katalogu \Reports – czyli plików TXT oraz GPT. Docelowe (zmienione) punkty są zapisane tylko w konkretnym projekcie. Tak więc technicznie wciąż macie dostęp do pierwotnie przeliczonych pikiet (i np. możecie je wyciągnąć przy pomocy funkcji diagnostycznej do odzyskiwania pikiet).
Łatwiejsze aktualizowanie licencji
Przycisk Aktualizuj licencję został wprowadzony, aby nie trzeba było kasować pliku z licencją (wtedy program automatycznie pobiera bieżącą licencję). Funkcja ta może przydać się w sytuacji, gdy posiadamy wersję np. bez któregoś modułu, a dokonaliśmy jego zakupu. Wówczas wykorzystanie tej funkcji spowoduje pobranie najnowszej licencji i natychmiastową aktywację zakupionego modułu.
Aktualizacja za 3..2..1..
Start! – z tej strony możecie pobrać najnowszą wersję programu na system Android.
Zachęcamy również do dodawania opinii związanej z programem – pod tym linkiem znajdziecie odpowiednią sekcję, poświęconą aplikacji. W tym serwisie, czyli http://opinie-cad.pl znajdziecie również możliwość ocenienia innego naszego programu – RaportyGPS.
Dodaj komentarz